Egzozdan Buhar Su Damlaması Püskürtmesi Normal Mi ?

Ülkemizde kış aylarının gelmesi ile birlikte havada soğumaktadır. Bu sebeple sabah özellikle en soğuk zamanda çalıştırdığımız aracımız egzozundan buhar çıkabilmektedir. Ancak bilmeniz gereken nokta ise bu oldukça normal bir durum olduğudur. Motordaki yanan yakıt ile birlikte çıkan egzoz gazı soğuk olan egzoz borusu ile temas eder. Motor ısınınca bu buharın yoğuşmasına neden olur ve egzozdan su damlaları gelebilmesine sebep olur. Ama baktınız araç ısındı buharlaşma halen devam etmekte ve çok miktarda sıvı geliyorsa ciddi bir sıkıntınız olduğu anlamına gelebilmektedir.

Egzozdan Buhar – Su Gelmesinin Sebebi Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere motorda yanma ile birlikte CO2 ile su oluşumu gerçekleşir. Ancak çokça gelen bir su sıkıntıya işaret eder. Bunun gerçekleşmesinin en bariz sebeplerine baktığımızda silindir kapak contanızın yandığına işaret olarak görülmektedir. Contanın yanması ile birlikte egzoz manifoltuna su kaçırır ve bu buhar veya su şeklinde egzozdan çıkar. Diğer bir sebep ise silindir veya silindir kapağınızda oluşacak çürümeler sebebiyle olur. Ki bunun sebebi de antifriz kullanılmaması ile gerçekleşir. Küçük bir ihtimalde olsa katalitik konvertör de buna sebebiyet verebilmektedir.

Kendi başınıza anlayabileceğiniz bir diğer sebep ise Arızalı piston ve piston halkası sebebi ile gerçekleşendir. Bunun anlayabilmek için çıkan suyu veya buharı koklayın yanmamış yakıyor ise yakıt kaçırıyor olması ihtimalini düşünmelisiniz.

Yani kısaca buna sebebiyet verebilecek maddeler ; Motor Suyu Yoğuşması, Havanın Soğuk Olması, Katalitik Konvertör, Silindir Kapak Contası, Arızalı piston ve piston halkası, Silindir ve silindir kapağı

Egzozdan Buhar – Su Gelmesinin Çözümü Nedir ?

Eğer bu durumla karşı karşıyaysanız ve yukarıda bahsettiğimiz gibi az değil de çok suya maruz kalıyorsanız acilen bir servise gitmeniz gerekmektedir. Eğer bu duruma kayıtsız kalırsanız motoru komple yeniden yaptırmanız gerekebilir. Ve bu bütçenize bir hayli yüklü bir meblağ olarak geri dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.