4 Mevsim Lastik Nedir ? Yaz Lastiği İle Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bildiğiniz üzere ne kadar iyi bir aracınız olursa olsun sağlam lastikleriniz yok ise diğer özellikler pek bir şey ifade etmemektedir. Bir diğer deyiş ile lastikleriniz aracınızın ayakkabıları görevini üstlenmektedir. Çeşitleri olup hava koşullarına göre uygun ayakkabıyı arabanıza giydirmeniz elzem bir durumdur.

İşte bu yüzden güvenli ve keyifli bir sürüş için uygun lastik seçimi önemlidir. Şimdi bu yazımızda ise en çok kullanılan lastik çeşitleri olan 4 mevsim ve yaz lastiğinin farkları neler onlara bir bakalım.

4 Mevsim Lastik Ne İşe Yarar ?

4 mevsim lastik kendi isminden yola çıkarsak zaten kendini açıklayan bir lastiktir. Her mevsimde kullanılabilen bir lastik özelliği çizmektedir. Ancak tabi ki her mevsimde kullanılabilir dediğimizde mevsim lastikleri ile arasında performans farkı olmadığı aklınıza gelmesin. Genel olarak baktığımızda ılıman ülkelerde her zaman kullanılabilen lastikler bazı bölgelerde mevsime göre değişmesi zorunlu olabilmektedir.

Şimdi 4 mevsim lastik hangi koşullarda ideal kullanılır diye kendimize sorarsak. Bu sorunun cevabı çok şiddetli kışların yaşanmadığı bölgelerde nispeten kullanımı uygun görülmektedir. Ancak tabi ki çok fazla sıcaklığın olduğu bölgelerde de kullanımı uygun görülmemektedir. Çünkü ne kadar 4 mevsim için olursa olsun istenilen performansı karşılayamayacaktır. Özellikle ülkemiz için koşuşacak olursak batı ve güney illeri gibi ılıman iklim seyri olan yerler için bu lastiklerin kullanımı uygun görülmektedir.

Kış lastikleri ile arasında diş uzunluğu farkı olan lastik diş yapısı olarak kısa olmasına rağmen uzun diş ömrüne sahiptirler. Yaz lastikleri ile karşılaştırıldığında daha derin bir diş yapısına sahip olması ile birlikte daha az bir yol tutuşuna sahiptir.

4 Mevsim lastiklerine baktığımızda -5 dereceye kadar kullanımı uygun görülmüş olup yaz mevsimlerinde ise ortalama bir düzeyde performans sergilemesi için üretilmişlerdir. Ilıman iklimlerde yağmurlu ve kuru zeminlerde gösterdikleri güzel performans ve uzun ömürleri sebebiyle pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

4 Mevsim Lastiğin Avantajları Nelerdir ?

  • Önemli özelliklerinden birisi lastik değiştirme ve lastik almak masraflarından sizi kurtarmasıdır.
  • Diğer mevsim lastiklerine göre daha uzun ömre sahiptir.
  • Eğer sizin de ikinci bir lastik takımı almak gibi bir imkanınız yoksa tercihiniz 4 mevsim lastikten yana olmalıdır.
  • Eğer sizin de yaşadığınız yerde sıcaklık dereceleri -5 derecenin altına inmiyor ise yıl boyu kullanabilirsiniz.
  • Bildiğiniz üzere yaz lastikleri +7 derecenin altında sertleşme yaşarlarken 4 mevsimde böyle bir problemle karşılaşmazsınız.

4 Mevsim Lastiğin Dezavantajları Nelerdir ?

  • Her mevsimde kullanılmasına rağmen maksimum performans sergileyemezler.
  • Yakıt tüketimi olarak yaz lastiklerine oranla baktığımızda daha fazla tüketim sağlar.
  • Sıcak asfalt yollarda yol tutuşu zayıflamaktadır.
  • Virajlara girdiğinizde ise performans gösterimi maksimum düzeyde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.