Adaptif Hız Sabitleme Sistemi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi Nedir ?

İngilizce ismi Adaptive Cruise Control sistemi olan sistem Türkçe olarak bize adaptif hız sabitleme sistemi olarak geçmiştir. Uzun sürelerdir araba dünyasında olan bir sistem olan hız sabitlemeyi geliştirerek en son bu hale getirmişlerdir. Kısaltma olarak baktığımızda sistem ACC yani İngilizce harflerinin kısaltması ile bilinmektedir.

Bu sistemimiz araç kullanıcılarının gaza basmadan sabit bir hızla seyredebilmeleri için gereken kolaylığı sağlayan bir teknoloji olmaktadır. Baktığımızda bu sistemin en kullanışlı olduğu yerler otobanlar ve trafiğin seyrek olduğu yollar olarak önümüze çıkmaktadır. Aracın diğer araçlar ile takip mesafesini ayarlayarak hızı ayarlaması önceki sistem olan hız sabitleme ile en büyük farkıdır.

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi Nasıl Çalışır ?

Aracınızın önünde bulunan sensörler ve kameralar aracılığı ile toplanan veriler aracımızın beynine gönderilmektedir. Beyin sistemi ise bu sisteme özel olarak kodlanmıştır. Önünüzdeki araç hız keserse sizin aracınızda otomatik olarak hafif frenleme ile hız kesecektir. Bu şekilde araç önündeki araçla sürekli bir takip mesafesini örnek alarak seyretmektedir.

Örnekleme yapmamız gerekir ise diyelim ki aracımız 90km/s hızla yolda seyrediyor ancak önümüzde ki araç 60km/s şeklinde seyretmektedir. Bu durumda araç kendini 60km/s hıza indirerek seyreder. Daha sonraları ise önümüzde araç olmaz ise önceden ayarladığınız sabit hıza çıkarak ilerlemeye devam eder. Bu olaylar gerçekleşirken araç kullanıcımızın herhangi bir şekilde frene veya gaza basması gerekmemektedir. Her modelde farklı hızlarda devreye giren ACC farklılıklar göstermektedir. Kullanıcılara güvenlik ve konfor konusunda oldukça güzel bir seçenek sunan bu sistem çoğu modelde opsiyonel olarak bulunmaktadır.

ACC sistemi çift kavramalı şanzıman sistemleri ile birlikte kullanıldığı taktirde sıkışık trafiklerde dur kalk desteği veren özelliğe sahip olabilmektedir. Örneklemek gerekir ise çift kavramalı şanzımana sahip bir golf model araç 0 ila 160 km/s hızları arasında adaptif hız sabitleme sistemine sahip olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.