Araba Cam Filmi Yasak Mı ? Cam Filmi Numaraları Ne Olmalı ?

Araba Cam Filmi Yasak Mı ?

Uzun zaman boyunca büyük polemik yaratan araba cam filmi yasağı uzun tartışmaların sonucunda avrupa birliği standartlarında bir yasa çıkartmak için kolları sıvamışlardı.

Uygun Cam Filmi Kullanımı Nedir ?

Yeni yasaya göre oluşan kanunda aracın ön camına cam filmi yerleştirmek başlıcak yasaklar arasında geliyor. Ön cama 1 veyahut 2 numara cam filmi taktırmak dahi yasak olarak belirtiliyor. Diğer camlara baktığımızda ise eğer ki sürücü yan camlarına cam filmi taktırmak isterseniz yüzde 70 geçirgen olması gerekmektedir. En arka camlarda ise olay serbest bırakılmıştır.

Hangi Numara Cam Filmi Kanuna Uygundur ?

Cam filmi numaralarına baktığımızda 1 ve 2 numara cam filmleri kanuna uygunken 3 ve 4 numara cam filmleri ise kanunen yasaklanmıştır.

Cam filmlerinin özelliklerine baktığımızda eğer ki cam filminin geçirgenliği yüzde 55ve altıysa bu yasaklanmıştır. Aracın ön canıma uygun olan 1 ve 2 numara cam filmi dahi koysanız kanunen ceza alırsınız.

Aracınızın diğer camlarına uygulanacak cam filminin kalınlığı ise kesinlikle maksimum 80um olmak zorundadır. Yoksa aracınız kesinlikle muayeneden geçemeyecektir. Takacağınız filmlerin uv koruma özelliği de olması gerekmektedir.

Hangi tür yapıştırıcı kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız cevabı akrilik tarzı yapıştırıcıdır.

Cam Filmi Cezası Ne Kadar ?

2021 yılı ile cam filmi cezası 314 tl ve ceza puanı ise 20 puandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.