Arabalarda Silecek Nasıl Çalışır ? Sökülür ? Takılır ?

Arabalarda Silecek Nasıl Çalışır ? Sökülür ? Takılır ?

Arabanızın silecekleri sizin için oldukça önemli bir parçasıdır. Zorlu yol ve hava koşullarında görüşünüzü düzelteceğinden sürüş güvenliğiniz için olmazsa olmazdır. İşte bu sebeple aracınızın hem ön hem arka silecek lastiklerini belirli aralıklarla değiştirmelisiniz. Eğer sizde bu konuda bilgi almak istiyorsanız silecek nasıl çalışır ? nasıl sökülür ? nasıl takılır ? başlıklarımızla sizlere bilgi vermeyi hedefliyoruz.

Arabalarda Silecek Nasıl Çalışır ?

Yıllardan 1900’da ortaya çıkan bu silecekler ilk zamanlarda manuel olup bir kol ile kontrol ediliyorlardı. 1960 yılına geldiğimizde ise otomatik versiyonları piyasaya çıktı. Bazı araçlarda 2 bazı araçlarda ise tek silecek bulunmaktadır. Sileceklerin hareket edebilmeleri için elbette bir elektrik gerekli ve bu elektrik ise bir küçük motor ile sağlanmaktadır. Sileceklere takılmış olan kauçuk yardımı ile camın üstündeki suyun temizlenmesi amaçlanır. Motordan gelen elektrik sayesinde güç sileceklere iletilir ve silecekler hareket ederler bu güç sileceğin her yerine eşit uygulanmaktadır. Ancak bu uygulama zor silinen kar ve buzlanma dolayısıyla bozulabilmektedir.

Sileceklerin ise çoğunda hız dengesi bulunacağından yağan yağmurun hızına göre silecek hızı ayarlanabilmektedir. Yağmurun hızı ile uyumlu çalıştırılan sileceklerin hem ömrü uzun olur hem de güvenli bir sürüş sağlarsınız.

Arabalarda Silecek Nasıl Sökülüp Takılır ?

Eğer sizlerde sürüş kalitenizi ve güvenliğinizi arttırmak istiyorsanız sileceklerinizi belirli aralıklarla değiştirmelisiniz. Yıpranan ve eskiyen lastikleri yılda 1 defa değiştirmek sizin için rutin bir işlem olmalı.

Değiştireceğiniz lastiklerin yenisini alırken uyumlu almaya dikkat etmelisiniz. Ürünün kalitesi ve orjinalliği yerinde olması sizi olumlu yönde etkileyecektir. Arabanızın silecekleri bağlantı yerlerine göre değişebilmektedir. Örneğin; kanca , mandallı ve düz uç bağlantılı olabilmektedirler. Montaj işlemleri ise bu farklılıklara göre değişim gösterebilmektedir.

Eğer sizin de arabanızın sileceklerinin bağlantı türü kancalı ise silecekleri ilk olarak dik konuma getirerek, bağlantı bölümünde bulunan lastiği kavrayan kilide bastırarak açmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra silecek kolunuzun merkezine bastırarak kanadan çıkartabilirsiniz.

Mandallı kollarda ise oluşacak çıkartma işlemi için alttan bastırabilir yada kullanacağınız tornavida yardımıyla üst bölmeden kaldırabilirsiniz. Daha sonra ise lastiği yana kaydırarak ayırma işlemini yapınız.

Düz uçlu olan bağlantılar ise kolay olsun diyorsanız bir tornavida kullanın. Kilidin tırnağını açın ve üzerinde bulunan tırnağı kaldırın. En son lastiği yatay konumdayken yukarı kaldırarak yerinden çıkarabilirsiniz.

Son olarak unutmayınız ki eğer aracınızda arka sileceklerde varsa onların her zaman öndekilere göre daha sık yıpranma olasılıkları vardır. Bu yüzden daha sık değiştirmeniz gerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.