Arabanın Sararan Ve Matlaşan Farları Nasıl Temizlenir ?

Araçlarımıza bakım yaparken genelde ilk hali gibi görünmesini isteriz. Ve bu yüzdende aracımızın dış bakımını çoğunlukla ihmal etmeyiz. Dış temizliği için bir çok yöntem uygulayarak temiz görünmesini sağlamaktayız. Ancak çoğu kullanıcının ihmal ettiği noktalardan bir tanesi ise araçlarının far bakımları olmaktadır. Baktığımızda farların temizliği görünüş açısından önemli olsa bile güvenliğimiz açısından da oldukça önemli olmaktadır.

Arabanın Farları Neden Matlaşır ve Sararır ?

Bildiğiniz gibi kimse arabası kirli ve tozlu durumda iken kullanmak istemeyecektir. Ne kadar farları dışarıdan su ile temizlesek bile parlaklığını sağlamak açısından bu yeterli olmayacaktır. Özellikle kendini gece sürüşlerinde fark ettiren durum gündüz sürüşlerinde çokta göze batmayacaktır. Farın parlaklığının önemi karşımıza çıkacak engelleri fark etmemizi sağlayacağından güvenliğiniz ve diğerlerinin güvenliği için farlarınız her zaman parlak olmalıdır.

Arabanızın farları polikarbon olan malzemeden üretilmektedir ki bunu bir tür plastik madde olarak da düşünebilirsiniz. Bu madde zamanla kristal olan netliğini yitirip sararır veya matlaşır. Ki bu durum oldukça normaldir ve bunun çözümü elbette bulunmaktadır.

Sararmış Matlaşmış Farlar Nasıl Temizlenir ?

Far parlatma işlemini servislerde yaptırabileceğiniz gibi kendi başınıza da gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Pastası İle Far Temizliği

Sizin aracınızın da üzerinde pek fazla kir bulunmuyorsa bu yöntemi tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Biz bez yada fırça yardımı ile üzerine sürdüğünüz pastayı aracınızın farı üzerine ovalayarak temizleyiniz. Ovma işlemi gerçekleştikten sonra bir süre beklemenizde fayda var. Temiz ve nemli bir bez bulun ve pastayı farın üzerinden silerek işlemi gerçekleştirin.

Zımpara İle Far Temizliği

Normal koşullarda tahta yüzeylerde fazlalık olan yerleri tıraşlamak için kullanılsa da aracınızın farlarının ilk günkü haline dönmesi amacı ile de kullanılmaktadır.

İlk olarak aracınızın diğer bölgelerinin zarar görmemesi açısından aracın far çevresini maskeleme bandı aracılığı ile sarın. Zımpara kağıdınızı ıslatın ve farı da ıslatın. Farın üzerine pek fazla kuvvet uygulamadan zımparalama işlemini gerçekleştirin. Daha önce oluşan mat yüzeyin tamamen ortadan kalkması ile birlikte aracınızın farı ilk haline dönecektir.

Unutmayın ki zımpara yöntemi yeni nesil araçlarınızın farlarına ciddi miktarda hasar verebilmektedir. Bu sebeple aracınızın kaportasında kullanılan özel olarak üretilen temizleme keçelerden kullanmalısınız.

Diş Macunu İle Far Temizliği

Evet yanlış okumadınız. Normalde dişlerinizin temizliği için kullanmış olduğunuz madde farların temizlenmesinde kullanılmaktadır.

İlk olarak diş macununuzu farın belirli kısımlarına sürmekle başlayın. Daha sonra aracınızın farını bir bez ile iyice ovalayın ve bekleyin. Ardından gene bir bez yardımı ile macunu temizleyiniz.

Sirke Ve Karbonat İle Far Temizliği

Evinizde bulunacak olan basit malzemeler aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sirke ve karbonat birleşmesi ise bir ayrıştırıcı ortaya çıkmaktadır. Ancak bilmeniz gereken nokta bu işlemin pek de profesyonel bir durumu olmadığıdır.

İşlemi uygularken sirke ile karbonatı karıştırınız ve farın yüzeyine sürünüz. Bez yardımı ile bu işlemi bir kaç kere tekrarlıyoruz ki faydasını görebilelim. En son olarak silme işlemi yapıyoruz ve baktığımızda parlaklık bizi tatmin ediyor ise işlemi sonlandırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.