Arabaya Yanlış Yakıt Koyulursa Ne Olur ?

Arabaya Yanlış Yakıt Koyulursa Ne Olur ?

Evet arkadaşlar bu konumuzda sizlerle eğer arabaya yanlış yakıt koyulursa ne olur , ne yapmalıyız bunu konuşacağız.

Bildiğiniz üzere kolay bir ihtimal olmamakla birlikte bazen dikkatsizlik sonucu gelişen olaylar çerçevesinde aracımıza yanlış yakıt koyulabilmektedir. Buda hemen fark etmez isek bir çok sorun ortaya çıkarmaktadır. Şimdi bu durumlar gerçekleştiğinde ne yapmalıyız, ne gibi problemler ortaya çıkar gibi konuları az irdeleyelim isterim.

Yakıt Türleri Nelerdir ?

Araçlarımızı koyulan yakıt türleri 4’e ayrılmaktadır . Benzin, dizel, lpg, hibrit olarak adlandırılırlar. Bunlardan benzin ve dizel olan yakıtlar en çok kullanılan yakıt türleri kapsamındadır. LPG ise aralarında azımsanamayacak kadar çok kullanıcı olan bir başka yakıt türüdür.

Yanlış Yakıt Koyulması Ne Demektir ?

Aracınızın yakıtı bittiğinde yaklaştığınız petrol ofisinde aracınızın kullandığı yakıt türünün dışında bir yakıt türü konulmasıdır. Genellikle benzin ile dizel yakıtlar bir birlerine karıştırılırlar çünkü aynı pompada yan yana dururlar.

Dizel Arabaya Benzin Koyulursa Ne Olur ?

Eğer dizel olan aracınızın içine benzin koyulduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken şey hemen durmak ve servise başvurmaktır. Çünkü devam ettiğiniz takdirde aracınızın bir çok aksamı bozulabilir hatta patlama bile yaşamanız olası bir ihtimal olmaktadır. Serviste aracın tüm benzin ulaşan parçalarının titizlikle benzinden arındırılması gerekmektedir.

Dizel olan araçlarınız yakıtı bilin ki püskürtme sistemine göre yakmaktadır. Ve buda yüksek basınç sisteme sahip motor anlamına geldiğinden parçalar pahalıdır. Dizel yakıt ne kadar yağlı bir yapıya sahip olup zor yanıyorsa benzin yakıtı o kadar az yağlı ve kolay yanan türden bir yakıttır. Bu yüzden maddi anlamda size zorluk çıkartabilecek bir seviyede hasar ortaya çıkabilmektedir.

Benzinli Arabaya Dizel Koyulursa Ne Olur ?

Dizel araca konulan benzin başlığında belirttiğimiz gibi benzin ile dizel yakıtların yanıcılık oranı ve yağ oranı farklı olduğundan bu seferde kolay yanması gereken benzin konulmayıp dizel konulursa dizelin yanması çok uzun sürecek buda ne kadar zaman geçerse ve parçalara ulaşan dizel benzinli araç aksamlarının hepsini bozguna uğratacaktır. O yüzden hemen fark eder etmez bu araç türünde de servis aranmalıdır.

Eğer Aracınıza Yanlış Yakıt Koyulursa Bundan Kim Sorumlu Tutulur ?

Eğer arabanıza yanlış yakıt koyuldu ve hasar oluştu ise merak etmeyin hasar yakıtı koyan personele yada petrol istasyonu sahibine kesilmektedir.

Alacağınız Önlemler Sizi Kurtarır !

Yazdığımız üzere eğer aracı çalıştırmadan fark ederseniz pek fazla bir problem oluşturmamaktadır. İşte tamda bu yüzden kendiniz önlem alarak aracı çalıştırmadan önce fişe bakın orada yakıt türü yazmaktadır. Bu şekilde dikkatli davranarak başınıza gelecek musibetlerden birazda olsa kaçınabilirsiniz.

Sizin de bu konu hakkında başınıza gelen ilginç hikayeler ve tecrübeleriniz varsa yorumlarda buluşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.