Aracımın Yakıt Tüketimini Uzun Yolda Nasıl Düşürebilirim ?

Uzun yollarda sürüş keyfi yaparken konfor oldukça önemlidir ancak bunun yanında önemli bir konu daha var o da yakıt tüketimidir. Sizlerde benzinli veya dizel motora sahip bir araca sahipseniz sürekli artan yakıt fiyatları ile birlikte yüksek yakıt tüketiminden dolayı zor durumda kalabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki bazı konularda dikkatli olarak sizlerde yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Şimdi konumuza gelelim uzun yolda aracımın yakıt tasarrufunu nasıl arttırabilirim ?

  • İlk olarak uzun yol serüveninizde kesinlikle agresif bir şekilde sürüş yapmaktan kaçınmalısınız. Hızlanma gerçekleştireceğiniz zaman yavaş ve kademeli olarak yaparsanız bu konuda bir kademe ilerleyebilirsiniz.
  • Eğer ki yavaşlamanız söz konusu ise fren yaparken kesinlikle ani frenlemelerden kaçının. İmkanınız var ise gaz keserek yavaşlamalısınız. Bu şekilde ivmeli bir sürüş yaparsanız hızlanacağınız vakit daha az güç harcayacaksınız.
  • Aklınıza belki eğimli bir yolda ilerlerken vitesi boşa atarsam daha fazla yakıt tasarrufu sağlarım gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Bilmelisiniz ki bu oldukça yanlış bir düşünce bayır aşağı sürüşlerde de aracınızın ideal devirin de seyretmesi gerekmektedir. Bu şekilde ani fren gerektiren durumlarla karşılaşırsanız durmanız daha kolay olacaktır.
  • Uzun yollarda sabit bir hız ile seyretmek her zaman dalgalı hızlarda seyretmekten daha iyi olacaktır.
  • Süreceğiniz yol düz ve eğimsiz bir rotaya sahipse aracınızın sahip olduğu hız sabitleyici yasal sınırlar içerisinde tutarak sabitlerseniz ekonomik bir sürüş yaparsınız. Ancak yol engebeli ve eğimli ise aracınız hızını korumaya çalışacağından daha fazla güç harcar ve buda daha fazla yakıt tüketimi demektir.
  • Yuvarlanma direncini en ideal seviyeye getirerek tasarruf yapabilmeniz mümkün. Lastiklerinizin basıncını ideal seviyeye getirerek bunu ayarlayabilirsiniz. Aracınızın lastikleri düşük hava basıncına sahipse daha fazla sürtünmeye maruz kalacağından sizler için ekstra yakıt tüketimine sebebiyet verecektir.
  • Yakıt seçiminde dikkatli olmalısınız çünkü her zaman pahalı olan yakıt en iyi yakıt olmayabilir. Çoğu araç düşük oktanlı yakıtlarda çalışabilecek durumda üretilmekteyken sizlerin premium oktana sahip bir yakıt tüketmeniz pek yararlı olmayacaktır. Aracınızın kullanım kılavuzundan en ideal yakıtı öğrenebilirsiniz.
  • En son olarak biliyorsunuz ki aracınızda verimli çalışmayan parçalar sebebi ile yakıt tasarrufundan pek bir verim alamayabilirsiniz. Periyodik bakımları atlamamanız sizlerin hem güvenliği hem de ekonomisi için bir fırsattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.