Aracınızın Lastik Basıncı ve Ölçüsü Ne Kadar Olmalı ?

Aracınızın Lastik Basıncı ve Ölçüsü Ne Kadar Olmalı ?

Konumuzda sizler için lastik basınçları hakkında bilgilendirme yapacağız. Aracınıza bakımlarını eksiksiz yaparken bazen önemsiz gördüğümüz parçası lastiklerimiz olmaktadır. Ancak yer ile temasınızı sağlayan bu parça güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Bu yüzden lastiklerimizin basıncını her 15 ila 30 günde bir kontrol etmenizde fayda var. Şunu da belirtmeliyiz ki en ideal koşullarda bile aracınızın lastiği 0.69 psi bar kaybı yaşayacaktır.

Aracımın Lastik Basıncını Nasıl Ölçebilirim ?

Aracınızın lastik basıncını hemen her petrol istasyonunda bulunan hava basınç istasyonlarından öğrenmeniz mümkündür. Ancak tabi ki en garanti yöntem bir lastikçiye gidip öğrenmeniz olacaktır. Ölçerken sabah lastikler soğukken ölçmeniz size fayda sağlayacaktır çünkü ısınan lastikler doğru sonucu vermeyeceklerdir.

Aracımın Lastik Basıncının İdeal Olmasının Ne Gibi Avantajları ve Dezavantajları Var ?

Eğer aracınızın lastik basınçları ideal seviyelerdeyse yakıt tüketiminiz azalacak ve aracınızın performansı yükselecektir. Ancak bazı sürücülere baktığımızda ideal basıncın altında lastiklerini şişirerek sürüşü tercih ettiklerini görüyoruz. Unutmayın ki lastiği ideal basıncın altında sürerseniz lastiğin patlama olasılığı artacaktır ve bu sizin kaza riskinizi arttıracağından en iyisi basıncın ideal dengesinde olmasıdır. Basıncın az olması gibi çok olması size sıkıntı çıkaracaktır. Sizin de lastikleriniz fazla basınçlı ise bilmelisiniz ki lastiğinizin tabanları daha kısa bir sürede aşınacaktır. Az basınçlarda ise omuz kısmındaki dişler aşırı aşınmakla birlikte yakıt tüketiminiz artacaktır.

Lastik basıncınızı kumlu zeminlerde azaltmak işinize yarayacağı gibi karlı zeminlerde ise yükselmek çekiş gücünüzü arttıracak bir unsur olacaktır.

Aracımın Lastik Basınç Değerini Nasıl Öğrenirim ?

Lastiklerinizin ne kadar basınçlı olması gerektiği aracınızın kullanım kılavuzunda , kaporta altı bilgilendirme kılavuzları ve sürücü bilgilendirme bölmesinde yazmaktadır.

Ülkemizde PSİ değeri kullanılır bunun için kılavuzda yazan bar ile bunu çarpmalısınız. Örnek vermek gerekirse normal olarak PSİ değeri bar ile karşılaştırıldığında bir bar 14.50 PSİ olmaktadır. Aracınızın lastiği 2.2 bar ise sizin lastiğiniz 32 PSİ değerine kadar şişirmelisiniz.

1PSİ = 0.06895 BAR

1 BAR = 14.50 PSİ

Yukarıdaki tabloda ise aracınızın lastiklerine normal ve tam yük durumlarında ön ve arka lastiklerin ne kadar bar (psi) olacağının önerilen değerleri belirtilmiştir.

One thought on “Aracınızın Lastik Basıncı ve Ölçüsü Ne Kadar Olmalı ?

  1. Aracımın lastik basıncını öğrendim sayesinizde teşekkür ederim blogunuzu zevkle takip ediyorum. Yazılarınızın devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.