Çekiş Kontrol Sistemi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Çekiş Kontrol Sistemi (ASR) Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Yeni nesil araba teknolojileri ile birlikte ön plana çıkan çekiş kontrol sistemi aracınızın performansını arttırmaya yönelik oluşturulan bir sistemdir. Her araçta olmayan bu sistem bazılarında ise isteğe bağlı olmaktadır. Aracınızın patinaj çekmesini engelleyerek güvenliğiniz açısından ekstra bir önlem sunmaktadır.

Çekiş kontrol sisteminin bir çok ismi bulunmaktadır bunlardan bazıları ; Anti patinaj sistemi , TCS ve son olarak en çok bilinen adı ile ASR sistemi olarak bilinmektedir. ASR ise Antriebsschlupfregelung kelimesinin almanca olan kısaltmasından kaynaklanmaktadır. İngilizcedeki anlamına baktığımızda ise Traction Control System  kelimesiyle kısaltması TCS TRC kısaltmaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk kullanılan çekiş kontrol sistemine baktığımızda ise 1979 model Cadillac Eldorado aracında görmekteyiz.

Çekiş Kontrol Sistemi Ne İşe Yarar ?

Aracınızın çekiş kontrol sistemi ani kalkışlar gerçekleştireceğiniz zaman ekstra oluşacak güç harcamasını en aza indirmekle görevlidir. Ekstra olarak tekerleklerin patinaj ihtimaline de aza indirmektedir. İşinize yarayacak en iyi zaman ise yağmurlu havalarda yaptığınız sürüşlerde olacaktır. Kaygan zeminlerde patinajı en aza indireceğinden güvenli bir sürüş sağlamaktadır. Hem bunların yanında yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.

Çekiş Kontrol Sistemi Avantajları Nelerdir ?

  • Gereksiz patinajı önler ve güvenliğinizi arttırır.
  • Aracın aniden patinajla birlikte yüksek devirlere çıkmasını önler.
  • Ekstra oluşacak yakıt harcamalarının önüne geçer.

Çekiş Kontrol Sistemi Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Çekiş kontrol sistemi otomatik sistem olup kendiliğinden devreye girmektedir. Eğer ki sizde bir acemi sürücü iseniz kapatmanızı asla tavsiye etmiyoruz.

Ancak kapatmak isteyenler için yöntemi orta konsolda bulunan vites kolunun hizasında bulunan bir tuş ile kapatabiliyorsunuz. Bu sistemi kapatmak kesinlikle önerilmez.

Çekiş Kontrol Sistemi Etkisi Ne Kadardır ?

Çekiş kontrol sisteminin olası kazalara etkisinin pek bir istatistiği bulunmasa da TCS ESP ABS sistemlerinin aracınızda birlikte bulunması kaza oranınızı yüzde 50 oranında azalttığı istatistiksel bir gerçek olarak önümüze çıkmaktadır. Sistem sizin hızlı sürüşlerinizde veya takip mesafesini korumadığınız durumlarda pek etkili olmayacağını belirtmemizde fayda var. Karlı havalarda çekişi arttırmaz. Tehlikeli sürüşün ise etkilerini kaldırmayacağı bilinmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.