Çift Bölgeli Otomatik Klima Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Araba alacağımız zaman genel olarak ilk başka özelliklere baksak bile bizim için önemli olan bir diğer özellik olan klima sistemine bakmalıyız. Biliyorsunuz ki yapacak olduğunuz yolculuk esnasında konforunuzun bir kısmı da bu sisteme bağlıdır.

Yazın sıcaktan kışın ise soğuktan sizi korumakla görevli olan bir sistemdir. İlk zamanlarda bu özellik fan yardımı ile sıcak üflemekle yetinmekteydi. Ancak artık daha fazla gelişen teknoloji ile birlikte pek çok özelliğini geliştirebildi. Ve çoğunlukla bu geliştirmeler kullanıcı odaklı oldular. Gelin şimdi birlikte çift bölgeli otomatik klima sistemini tanıyalım.

Çift Bölgeli Otomatik Klima Nedir ?

Daha önceleri geliştirilen başka klima sistemlerinde aracın sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan bir sistem olarak kullanıcılar tarafından sıcaklığı homojen dağıtamadığından dolayı şikayetler almaktaydı. İşte bu noktada çift bölgeli otomatik klima devreye giriyor ve bizler için araç içerisinde her bölgenin aynı sıcaklıkta olmasını sağlıyor.

Çift Bölgeli Otomatik Klima Nasıl Kullanılmaktadır ?

Bu klima sisteminde öyle bir özellik var iki farklı klima gibi olduğu için farklı sıcaklıklar ayarlayabilmektesiniz. Bu sıcaklıkların farkı ise nerden baksanız 3 ila 8 derece arasında fark edebilmektedir. Bildiğiniz gibi otomatik olarak çalışmaktadır. Sizin tek yapmanız gereken önünüzdeki klima ayarları ile düzenleme yaparak nasıl olması gerektiğine kadar vermeniz. Tabi ki sadece sıcaklık olarak ayarlanmayan sistem fan ve üfleme ayarlarını da ayarlayabilmeniz ile birlikte konforunuzda bir fark yaratmaktadır.

Çift Bölgeli Otomatik Klima Sistemini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Başlangıç olarak baktığımızda diyelim ki yaz ayındasınız ve arabanızın içi yanıyor ilk girdiğinizde soğuğun en dibini ayarlayıp en güçlü mod ile başlatmanız sizin zararınıza olacaktır. İlk önce arabanın içerisini havalandırma seçeneğine göz atmalısınız. Buna uymazsanız klimanın olan gücünü boşa kaybetmiş olacaksınız.

Diyelim ki soğuk bir hava ile karşı karşıyasınız ve camını buhar yaptı. Klimayı acınız ancak ısının yavaş yavaş yükselmesine izin vermelisiniz. Bu sayede buğu yapmasının önüne geçeceksiniz.

Bildiğiniz üzere bir çok kesim klimanın yakıt tüketimini arttırdığından bahsetmektedir. Ancak bilmelisiniz ki camlar açık seyretmekte bir o kadar yakıt tüketimine sebebiyet verecektir.

Unutmayın belirli bakımlar ile klimanızın gazını değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.