Cruise Control ( Hız Sabitleme ) Sistemi Nedir ?

Özellikle uzun yolculuklarda oldukça önemli olan cruise control yani türkçe adıyla hız sabitleme sistemi bize kolaylık sağlamaktadır. Aracınızın hızını belirli bir hızda sabitleyerek ilerlemenize olanak sağlayarak sizlere pek çok avantaj sunmaktadır.

Cruise Control ( Hız Sabitleme ) Sistemi Avantajları

Sizlere oldukça güvenli bir sürüş imkanı sağlamaktadır. Kazan riskini ise minimale indiren seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle uzun yolculuklar sırasında sürüş keyfini arttırmaktadır ve direksiyon manevrasını kolaylaştırmaktadır. Bu tarz sürüşler ile yorgunluk hissini azaltır. Oluşabilecek olan topuk ağrısının önüne geçer. Yaktı tasarrufu konusunda fayda sağlar.

Cruise Control ( Hız Sabitleme ) Nasıl Çalışır ?

Sistemin devreye girebilmesi için gereken hız sınırı 40km/s olarak bilinmektedir. Sistemi ise devreye sokmak istiyorsanız yapmanız gereken tek bir tuşa basmak olacaktır. İlk olarak yapmanız gereken hamle aracınızı hangi hıza sabitlemek istiyorsanız o hıza gelmek daha sonra paneldeki cruise control on tuşuna basmanız gerekiyor. ve bu şekilde sistem devreye girerek gaz fren ve direksiyon sistemi ile birlikte çalışarak organize oluyor.

Eğer sistemi durdurmak isterseniz OFF tuşuna basma sıfırlamak gibi bir düşünceniz var ise RESET tuşuna basmalısınız.

Eğer ki sizde bu sistemin gelişmiş versiyonunu merak ediyorsanız sizi şu makalemize alalım.

Tıklayınız = Adaptif Hız Sabitleme Sistemi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.