Dizel Ve Hibrit Motorlar Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Araba teknolojileri her gelişmesi ile birlikte artık kullanıcılarına birden fazla motor seçeneğini de sunmaktadır. Motorların yanı sıra bunların yakıtlarını da hesaba kattığımızda ise kullanıcılar tercihlerini yaparlarken bir miktar zorlanabilmektedirler. Bu yakıt türlerinden birini ise her geçen gün daha fazla tercih edilen hibrit modeller oluşturmaktadır.

Hibrit modelleri ise dizel motorlar ile yarışarak piyasada yer kapmak istiyorlar bu yazımızda ise hangisi daha avantajlı gibi konulardan bahsederek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Yakıt Tasarrufu Açısından Dizel mi Hibrit mi Daha Avantajlı ?

Son zamanlarda oluşan zamlar doğrultusunda yakıt fiyatlarının da artması ile birlikte oluşan bu süreçte kullanıcıların en fazla dikkat ettiği konuların başında ise araçlarının yakıt tüketimleri gelmektedir. Baktığımızda ise dizel motora oranla hibrit modellerde bulunan benzin ve elektrikli motor kombinasyonu bizlere daha fazla yakıt tasarrufu sunmaktadır.

Hibrit modellere baktığımızda elektrikli motor seçeneği kalkışlarda ve düşük km hızlarda devrede olacağından şehir içi mesafelerde oluşacak olan yakıt tüketiminde diğer motorlara oranla yüzde 40 oranında bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Hem de en çok yakıtın tüketildiği dur kalk trafikte ise tartışılmaz olarak en iyi performansı göstermektedir.

Dizel motorlara baktığımızda ise sağlayacağı en büyük fayda şehirler arası uzun yollarda sabit olan hızlarda kendini göstermektedir. Ancak bu yollarda hibrit motorların ise farklı modlar ile destekleri de mevcut özellikle ECO modu ile uzun yollarda ekstra bir enerji tasarrufu sağlayabilmektesiniz.

Çevrecilik Bakımından Dizel mi Hibrit mi Daha Avantajlı ?

Modern zamanların gelmesi ile birlikte hükümetlere uygulanan baskılar sayesinde bazı kanunlar sayesinde emisyon kuralları zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi normal olan geleneksel motorlar karbondioksit emisyonları sebebi ile daha fazla çevre kirliliği oluşturduğu bildiğimiz bir gerçek olmaktadır. Bu konuda ise elektrikli arabalar bir bakıma öne çıkmaktadır.

Ancak karşıt görüş olarak karşınıza hibrit arabaların bataryalarının çevreye zarar verdiğine dair söylemler çıkacaktır. Bu konuda bilmeniz gereken şey bu bataryaların ömrünü doldurduklarından itibaren geri dönüşümü mümkündür. Gürültü kirliliğine baktığımızda ise hibrit modeller dizel modellere göre daha az gürültü seviyesine sahiptirler. Çevrecilik bakımından bakıldığında hibrit modeller bir bakıma daha fazla öne çıkmaktadırlar.

Maliyet Açısından Dizel mi Hibrit mi Daha Avantajlı ?

İlk satın alma açısından bakıldığından diğer araçlara oranla hibrit modellerin daha fazla ücrete sahip oldukları bilinen bir gerçek. Elbette bunu sağlayan belirli kurallar bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere dizel araçlar daha iyi yakıt tasarrufuna sahip olmalarından ötürü benzinli olan araçlara oranla daha pahalı olmaktadırlar. Hibritlerin ise bu noktada daha pahalı olmasının bir sebebi ise hem yakıt tasarrufu hem de elektrikli bir motora sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Fiyat olarak ne kadar sizlere pahalı gelse bile ortalama yüzde 40 oranında bir yakıt tasarrufu ile uzun vadede bizlere fayda sağlayacağı bir gerçek.

Eğer sizlerde hibrit modellerden birine niyetlendiyseniz bazı vergi indirimlerinden yararlanabilmektesiniz. İkinci el piyasasına bakıldığında ise dizellerden daha az değer kaybına uğradıkları bilinmektedir.

Bakım giderlerine bakıldığında maliyet kullanıcılar için oldukça büyük bir dert olabilmektedir. Hibrit modellerde ise benzinli motor her daim kullanılmayacağından yıpranma payı o oranda düşecektir. Bu sayede yağ değişimi aralığı o oranda artacaktır. Kısacası bu araçlarda hibrit modeller daha az bakım gerektireceğinden maliyet bakımından burada bir ekstra fayda oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.