Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ? Ücreti Ne Kadardır ?

Dünyanın geleceği her geçtiğimiz gün biraz daha kötüye giderken bizlerinde egzoz emisyon konusunda dikkatli olmamız gereken gerçeklerden biri haline gelmektedir. Bu konumuzda ise egzoz emisyon nedir, ücreti ne kadardır, ölçümü nasıl olur ve merak ettiğiniz konularda bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Hadi gelin hep beraber bunu inceleyelim.

Egzoz Emisyonu Nedir ?

Egzoz emisyonuna kısaca baktığımızda yakılan yakıtın çıkardığı kimyasalların havada yarattığı kirliliğin oranını hesaplayan bir sistemdir. Bildiğiniz gibi arabalarımız egzoz aracılığı ile gaz ve katı parçacıklar aracılığı ile havaya salınım yapmaktadır. Dünya geneline baktığımızda ise toplamda ki araç sayısını hesaba katarsak düşündüğünüz üzere çıkan egzoz gazlarının oluşturacağı zararı size söylememize elbette gerek yok. Gelişen teknoloji ile üretilen araçlar özellikle yeni çıkan hibrit modeller egzoz gazı emisyon değerlerini en alt seviyelere çekmek üzere tasarlanmışlardır.

Yakıt türüne göre değişmekte olan kimyasal bileşenler benzin ve dizel modellerde elbette farklılıklar göstermektedir. Dizel araçlarda benzinli araçlara göre ekstra salınımlar olmaktadır. Gözlem yaptığınızda dizel aracın egzozuna bakın ve karartıların daha fazla olduğunu kendiniz gözlemleyin.

Egzoz Emisyonu Nasıl Ölçülmektedir ?

Çevreye verdiği zararı göz önüne aldığımız taktirde araçlarımıza belirli aralıklarla egzoz gazı muayenesi yani testi yaptırmamız şart oluyor. Bu şekilde trafikte faal olarak seyreden araçların çevreye verdikleri zararlar en aza indirgenmektedir.

Bu sayede aracınız trafiğe çıkmak için uygun mu değil mi ölçülmektedir. Ölçülürken hem devirli hem de rölantide iken değerlere bakılmakta ve uygun çıkarsa egzoz emisyon pulu almaya hak kazanmaktasınız. Eğer değerleriniz riskli oranın üstünde çıkmaktaysa gerekli olan problemlerin çözümü sonrası tekrardan teste girmeniz istenmektedir.

Önemli olan nokta şu ki bu testi geçtiğini taktirde aracını hem daha az yakıt yakacak hem de güzel bir gelecek için sizlerde birer fayda sağlamış oluyorsunuz. Eğer testten kalır ve trafiğe çıkmaya devam ederseniz ağır trafik cezaları ile karşı karşıya kalmaktasınız. Araç muayenesinden geçemeyeceğiniz gibi aracınız ağır kusurlu geçecektir. Eğer aracınız iki yakıtlı bir yapıya sahip ise ikisi içinde teste giriyorsunuz. Ancak sizin aracınız hibrit yada elektrikli bir yapıya sahipse hidrojen yakıta sahip olduğu için bu muayene türünden muaf sayılmaktasınız.

Egzoz Emisyon Muayenesi Hangi Sıklıklarla Yapılmaktadır ?

Aracınızın sınıfına göre muayene yılı değişmekte olup : Hususi ve resmi otomobilleriniz satışının 3. yılından sonra bu teste girmesi gerekmektedir. Daha sonra her iki yılda bir tekrarlanan bu teste girmeniz mecburidir. Diğer sınıflar ise her yıl tekrardan bu testi yaptırması gerekir.

Egzoz Emisyon Muayenesi Nerede Yaptırabilirim ?

TÜRKTÜV firması sizlere bu konuda yardımcı olmakla birlikte şehrin belirli noktalarında lisanlı yerlerden de ölçtürebilmektesiniz.

Egzoz Emisyon Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Arabanızın tescil ve trafik belgesi , egzoz emisyon ruhsatı ve nüfus cüzdanı, ehliyet yada pasaport belgelerinizi hazırlamalısınız.

Egzoz Emisyon Muayenesi Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim ?

İlk olarak aracınızın egzoz sisteminin eksiksiz şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Egzozunuzda herhangi bir delik çatlak kırık varsa muayeneden kalırsınız. Kalırsanız herhangi bir ücret ödemeden ikinci muayeneye girebilmektesiniz.

Egzoz Emisyon Değerini Düşürmek İçin Neler Yapabilirim ?

Bir kaç temel parçaya sahip olarak aracınızın emisyon değerini düşürebilmektesiniz. Monte edeceğiniz bu parçalar zararlı kimyasalları filtreleyerek emisyon değerini düşürmek konusunda oldukça başarılılar. Örnek parça olarak  Katalitik Konvertör ile zararlı kimyasalları tekrar tepkimeye sokarak zararsız gazla olarak salınım yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Yeni teknoloji ile geliştirilen dizel model araçlarda ise Dizel Partikül Filtresi yakıt yanması sonucu olarak ortaya çıkan siyah partikülleri filtrelemektedir. Ancak bilmeniz gereken nokta bu filtrenin zamanla dolacağından değişmesi gerektiğidir.

Egzoz Emisyon Ücreti Ne Kadardır ?

Sizde egzoz emisyon ücretini merak ediyorsanız alttaki linke tıklayabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.