Euro NCAP Çarpışma Testleri Nelerdir ? Nasıl Yapılır ?

Ne kadar farklı özelliklere sahip arabalar almak istesek bile ilk olarak önem verdiğimiz konu elbette güvenlik üzerine olmalıdır. Unutmayın ki bir kaza durumunda sizleri aracınızın herhangi bir tasarımı koruyamayacaktır. Bu sebeple ilk olarak önceliğiniz aracınızın ne kadar güvenli olduğuna bakmak olmalıdır.

Euro NCAP (European New Car Assessment Programme/Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) 1997 yılı itibari ile yaptığı testler aracılığı sayesinde hem kullanıcılara hem dağıtıcılara birer kılavuz olmaktadır. Bu durumda baktığımızda bu testler nasıl yapılıyor hangi koşullarda yapılmakta ve ne gibi kriterler göz önünde tutulmaktadır.

Euro NCAP Çarpışma Testleri Nasıl Yapılmaktadır ?

Euro NCAP Çarpışma Testleri kısaca belirli testlere aracı maruz bırakarak performanslarını değerlendirmektedir. Bu testler gerçek hayatta karşılaşabilecek olduğunuz kazaları kapsamaktadır. Bunlar genellikle ön yan ve direk çarpışmalarını içermektedir.

Ön çarpışma testlerine baktığımızda ise araç 64 km/s hız ile gerçekleşmektedir.

Yan çarpışma testlerine baktığımızda ise genişliği 150 cm hızı ise 50 km/s olan bir bariyeri aracın yan kapısından çarptırılıyor.

Direkle yapılan çarpışma testlerine baktığımızda 29 km/s hızına ulaşan araç 259 mm çapa sahip bir direk ile çarptırılıyor.

Toplamda bu 3 teste bakığımızda Euro NCAP için standart testler olduğunu görmekteyiz. Testlerin amacı elbette araçları deneyerek arabaların güvenlik donanımlarında oluşacak gelişmelere ön ayak olmak. Standart testlerinin yanında ise yayaya çarpma testi, elektronik stabilite kontrolü, koltuk testleri testleri de yapılmaktadır. Teknoloji ile gelişen testler her sene güncellenmektedir.

Euro NCAP Çarpışma Test Puanları Nelere Göre Belirlenmektedir ?

Arabalar bu testlerin ardından beşli sistem olan yıldızlı puanlama ile değerlendirilmektedir. Elbette arabanızın değerlendirmesi yolcu, sürücü, çocuk ve yaya olarak yapılmaktadır. Baktığımızda ise bu yıldız sistemli puanlar ne anlama gelmektedir ?

1 YILDIZ =  Marjinal çarpışma koruması.

2 YILDIZ = Nominal çarpışma koruması; ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

3 YILDIZ = Yolcu koruma konusunda ortalama ile iyi arasında; ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

4 YILDIZ = Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. İlave çarpışmadan kaçınma teknolojisi mevcut olabilir.

5 YILDIZ = Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. Sağlam çarpışmadan kaçınma ekipmanı ile donatılmış.

Euro NCAP Çarpışma Test Puanları Ne Kadar Önem Arz Etmektedir ?

Değerlendirme yaparsak testlerin ilk başladığı 1997 yılını referans aldığımızda görüyoruz ki ilk zamanlarda arabalar testlerden başarı ile geçemiyorlardı. Daha güncel sonuçlara baktığımızda pek çok araba modeli artık 5 yıldız ile geçmektedir. Sektörde güvenlik rekabetinde bu testlerin faydasını göz ardı etmek doğru olmayacaktır.

Elbette baktığımızda sadece Euro NCAP testlerinin bu gibi güvenlik ölçütü olarak tek referans almak ne kadar doğru orasını söylemek oldukça güç. Sebebi ise belirli yönlerden ne kadar test edilse bile gerçek hayatta bir çok olasılıklı kaza gerçekleşebileceğinden hiç bir zaman gerçeği tam anlamıyla yasıtmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.