Hava Yastığı ( AirBag ) Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Gelişen hayat standartları ile birlikte artan nüfusla neredeyse artık her eve bir araba düşmekte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durumun göstergelerinden biriside artık arabaların birer ihtiyaç aracı olduğudur. Bu durumu incelerken karşımıza çıkıyor ki insanlar arabalarını ihtiyaçlarına göre değil de daha çok renk ve görünüşlerine göre seçmekteler. Ancak ne olursa olsun araba seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik güvenlik durumu olmaktadır. Çünkü güvenliğiniz en önemli şey olmakla birlikte güvenlik kelimesi arabada hava yastığı ile neredeyse eş anlamlı olmaktadır.

Hava Yastığı ( AirBag ) Nedir ?

Araba güvenliğinde bir tarih yazan hava yastıkları güvenlik konusunda elzem olmakla birlikte birçok kullanıcının hayati kazalarda yaralanmadan kurtulmalarına sebebiyet vermiştir. Geçmişine baktığımızda 2. dünya savaşına kadar uzanan hava yastığı kaza esnasında gaz ile şişerek diğer güvenlik ekipmanları ile birlikte kullanıcının hayatını korumayı amaçlar.

Hava yastıkları ilk kez 2. dünya savaşı sırasında uçaklarda kullanılmaya başlanmıştır. 1950 yılına geldiğimizde ise diğer ilk denemelerini arabalar aracılığı ile yaptı. Ancak o zamanın şartlarında gaz ile şişirecek otomatik bir sistem olmadığı için piyasada pek tutunamadı. 18 yıl sonra 1968 yılında ise John Pietz adında bir kimyagerin aklına gaz yerine katı itici kullanmak geldi ve teknoloji tekrardan tasarlandı.

Hava yastığı ( AirBag ) nasıl çalışır?

Maksimum güvenlik amacı ile üretilen hava yastıkları modelden modele markadan ise markaya değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak kullanılan sisteme bakıldığında ön camın bulunduğu bölgede 2 adet, ön koltukların olduğu bölgede yanda 2 adet ve ön kapıların çerçevelerinin üst kısımlarında da 2 tane hava yastığı bulunmaktadır.

Eğer sizde kaza esnasında hava yastıklarının nasıl açıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki listede sıralı şekilde anlattık.

  • Arabanız herhangi bir darbe ile karşılaştığı esnada bildiğiniz gibi bir hız kesilmesine maruz kalacaktır.
  • Daha sonrasında elektronik sensörler yardımı ile bu durumun farkına varılır.
  • İvme ölçer yardımı ile hasarın derinliği ölçülerek belirlenen ölçeği geçen darbe kuvveti ile birlikte hava yastıkları sistemine uyarı gider.
  • Hava yastığı sistemi ile kimyasal patlayıcılar ateşlenir ve bu durumla birlikte nitrojen yada argon gazı ile şişerek dolar.
  • Bu işlem gerçekleşip yolcuların güvenlikleri sağlandıktan itibaren hava yastığının içerisindeki gaz küçük deliklerden çıkmak yoluyla tamamen boşalmaktadır.

İşte bu anlatılan süreç tamamen 30 ila 40 mili saniye civarı sürmektedir.

Hava Yastığının Herhangi Bir Tehlikesi Var Mı ?

Çarpma ile oluşabilecek yaralanmaları özellikle göğüs ve kafa travmalarını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Ortalama hızınız 20km/s civarında ise ve bir darbe ile karşılaştıysanız aktif hale gelecek hava yastıkları toplamda 320km/s hız ile açılacağından hava yastıklarına yakın durumdaki kişiler ve çocuklar için tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu gibi durumlardan uzak durabilmek adına ön koltukları hiç bir koşul altında olursa olsun çocukları oturtturmamalıyız.

Ancak baktığımızda genel olarak hava yastıklarının temel amacında önden ve yandan gelecek darbelerden araba içindekileri korumaya yönelik bir amaç gütmesi ile ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanabilecek travmaları önleyeceğinden ne kadar tahribat yaratırsa yaratsın faydası her zaman daha yüksek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.