Hibrit Arabalar Nasıl Kullanılır ? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Son zamanlarda benzinli ve dizel olan araçlara kıyasla satışları artan hibrit arabaların sağladığı faydalar bir çok kimse tarafından bilinmektedir. En önemli gösterdiği performans ise yakıt konusunda olmaktadır. Bakıldığında tamamen melez olan araba elektrikli ile benzinli araçların birleşiminden oluşmaktadır. Özellikle farkını ise kısa mesafe olan şehir içi sürüşlerde ortaya koymaktadır. Ne kadar faydası olursa olsun araçtan maksimum düzeyde faydalanmak isterseniz bazı noktaları bilmeniz gerekmektedir.

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışmaktadır ?

Aracımızın içinde iki motor bulunmakla birlikte bunlardan birisi elektrikli birisi ise benzinli motordur. Elbette bu motorlar birbirleri ile etkileşim halinde çalışmaktadırlar. Bu etkileşimi ise otomatik bir şekilde yürüten bir sürüş sistemi bulunmaktadır. Bu süreçte sürücünün bir şey yapmasına gerek olmadan sistem kendince ayarlamalar yapmaktadır.

Hibrit arabalarda olan elektrikli motor ilk kalkış sırasında ve düşük hızlardaki seyirlerde devreye girmektedir. Bu sayede hızlı bir tepkime ile kalkışın dışında sizlere birde yakıt tasarrufu konusunda destek sağlamakta. Ancak daha yüksek hızlı olan seyirlerde ise daha fazla bir güç harcaması yaşanacağından bu sefer içten yanmalı olan benzinli motor devreye girmektedir. Ancak bu esnada bile elektrikli motor benzinli olan motora destek sağlamaktadır.

Arabada sizler ayağınızı gaz pedalından çekmenizi ile birlikte elektrikli motor devreye girmektedir. Bu elektrikli motorun ihtiyaç duymuş olduğu voltaj ise bataryalar sayesinde sağlanmaktadır. Bu bataryalar genellikle rejeneratif olan fren sistemi sayesinde sizler her frene bastığınızda dolmakla birlikte uzun süreli dur kalk sayesinde depolarını fuller.

Hibrit Arabalar Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bu arabalarda diğer benzin ve dizel motorların aksine performans dan daha farklı olarak verimli bir sürüş elde edilmek isteniyor. Bu yüzden sistemden en iyi verimi alabilmeniz için aracı belirli teknikler ile kullanmanızda fayda var. İşte o teknikleri sizler ile madde madde paylaşalım isterseniz.

 • Arabanızda bulunmakta olan hibrit bilgi ekranında fonksiyonları öğrenerek ne kadar enerji harcadığınız konusunda bilgi edinebilmektesiniz.
 • Eğer yapacağınız sürüş mesafesi kısa ise EV modunda sürüş yaparak yakıt konusunda oldukça tasarruf edebilirsiniz. EV modu sadece elektrikli motorda kullanılırken maksimum sürüş hızı 50 ila 65 km/s hızdan oluşmaktadır.
 • Gaz vereceğiniz zaman hızlı bir basma değil de yavaş ve yumuşak bir şekilde basarsanız EV modundan o kadar geç çıkarsınız ve bu size yakıtta fayda sağlar.
 • Şehirler arası bir yolculuk yapacak iseniz ECO modunda sürüş yaparak gaz pedalı üzerindeki hassasiyeti azaltır ve hızlanma seviyesini de azaltması ile birlikte daha az yakıt harcarsınız.
 • İlk kalkış sırasında hibrit arabalarda frenden ayağınızı çektiğinizde araç kalkış yapacağından gaz pedalına basmadan yapacağınız her kalkış sizlere daha fazla yarar sağlayacak.
 • Hibrit bilgi ekranında bulunmakta olan ibrenizi ECO bölgesinin tam altında tutarak hızlanma sağlamanız elektrikli motoru daha fazla kullanmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Hızlanmanız ile birlikte benzinli motor devreye girecektir bu yüzden ibrenizi PWR çizgisinin hemen altında tutarak tasarrufu arttırmanız olası.
 • Gaz pedalına basmadan benzinli motoru devre dışı bırakmak istiyorsanız hız sabitleyicinizi kullanabilirsiniz.
 • Yavaşlayacağınız zaman aracınızın frenine yapacağınız yavaş frenleme daha fazla enerji ortaya çıkaracağından elektrikli motorunuzun bataryaları da o oranda fazladan dolacaktır.
 • Eğer ki aracınız hareket halinde değilse hiç bir zaman vitesi boşa atmayınız vites boşta iken araç elektrik üretmemesinin yanı sıra aküden enerji harcayacaktır.
 • Gereksiz kullanımları sırasında aracınızdan ekstra enerji tüketecek olan klima, far, cam silecekleri gibi araçları gereksiz kullanmayınız. Klimayı sirkülasyon modunda çalıştırmanız sizlere enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.