Hidrolik Direksiyon Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışmaktadır ?

Elbette arabalarınız için tercih edeceğiniz özelliklerden biriside sürüş kolaylığıdır. Eğer sizlerde rahat ve keyifli bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu konuya da dikkat etmelisiniz.

Bu özelliğe baktığınızda ise günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan hidrolik direksiyon sistemi ile karşılaşacaksınız. Hidrolik yağ basıncı sistemi kullanılarak tasarlanan direksiyon sistemi hem sizlerin dönüş yaparken güvenli bir şekilde dönmenize olanak sağlıyor hemde park edeceğiniz yerler dar ise işinize kolaylaştırıyor.

Hidrolik Direksiyon Sistemi Ne İşe Yarar ?

Tarihine baktığımızda sistem 50 yıllık bir süreçtir piyasada bulunmaktadır. Kısa tanımlamasına girdiğimizde hidrolik sıvı ile çalışan bir sistem olarak nitelendirebiliriz. Ne kadar sürüş kolaylığı sağlasa da manevra durumlarında karşılaşacağınız zorluklara karşın desteğini sunmaktadır. Elbette sistemin avantajlarına giriş yapmadan ilk olarak hidrolik direksiyon nasıl çalışıyor bir ona bakalım. Sistem basınç ile kuvvet güçlerinin arasında oluşan sistemden yararlanmaktadır. Direksiyonu döndürdüğünüz zaman oluşacak olan kuvvete ekstra olarak hidrolik basınç sayesinde kuvvet oluşturan bir yapıya sahip.

Sistem genel olarak fizik kurallarından Pascal presibine sahip. Bu sayede oluşan ekstra kuvvet bize hem direksiyonu yumuşatmakta hemde tekerlere etki etmektedir. Hidrolik silindir sistemi dişli kutusunda bulunuyor ve silindirin ise içinde bulunmakta olan çift yönlü pistonlar aracılığı ile yağ basıncına bağlı olarak yönü belirlenmektedir.

Hidrolik Direksiyon Sistemi Avantajları Nelerdir ?

  • Karşılaşacağınız ani lastik patlamaları veya ani fren gibi durumlarda direksiyonda yaşayacağınız kontrol kayıplarının önüne geçmektedir.
  • Düşük hızda seyrederken ise daha çok güç üreteceğinden direksiyonu yumuşatırken , daha fazla hızlanma yaşadığınızda ise bu destek durumu azalmaktadır. Bunun sonucunda ise yüksek hızlarda manevra kabiliyetini azaltarak güvenliğinize fayda sağlamaktadır.
  • Direksiyonu çevirirken uygulayacağınız kuvveti en aza indirerek kullanıcı odaklı bir sistem oluyor.
  • Park edeceğiniz alan zorlu ise işinizi manevra kabiliyeti nedeni ile kolaylaştırmaktadır.
  • Diğer yandan araçta sürüş esnasında oluşacak sarsıntıları en aza indirdiğinden konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor.

Güncel teknolojide üretilen araçlara baktığımızda hidrolik direksiyon sistemi hafif ve ağır ticari araçlarda kullanılırken binek arabalarda bu durum elektrikli direksiyon sistemi tercih edilmektedir.

Elektrik Kontrollü Direksiyon Sistemi ( EPS ) Nedir ?

Hidrolik Direksiyon Sistemi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Sağladığı kolaylıklar sayesinde araba tarihindeki en önemli icatlardan biri olmaktadır. Bu noktada hidrolik direksiyon sistemine yapacağınız bakım aracınızdan alacağınız verime arttıracağından oldukça önemlidir. Unutmayın ki her şeyin bir ömrü olduğu gibi bu sisteminde bir ömrü bulunmakta. Sisteme özel olan yağın adı hidrolik yağı olarak nitelendirilmektedir. Belirli aralıklarla yağ ve hidrolik sisteminin değiştirilmesi gerekmektedir.

Hidrolik yağı değiştirmeniz servise giderek yapmanızı önermekteyiz. Ancak kendiniz değiştirmek isterseniz aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

  • İlk olarak kaputun altında bulunan direksiyon yağ rezervuarının içerisi bir enjektör yardımı ile çıkarılmaktadır.
  • Daha sonrasında ise direksiyon yağını koyacağınız rezervuara bağlı olan hortumlardan ince olan sökülüyor.
  • Ardından aracınızı çalıştırmanız gerekmekte çünkü bu sebeple rezervuardan yağ dökümü sağlanarak eski kalan yağ çıkartılıyor ve yeni temiz yağ gelene kadar bu süreç devam ettiriliyor.
  • Temiz yağın geldiği görüldükten itibaren ise aracın çalışması durdurularak ince olan hortum tekrardan yerine takılıyor.
  • En son aşamada ise rezervuarın max seviyesine kadar yağ eklenmesi ile işlem bitiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.