Hıza Duyarlı ( Elektrikli ) Direksiyon Sistemi Nedir ?

Her teknoloji geliştiğinde arabalarında teknolojilerinde gelişmeler yaşanmaktadır. Bunun bir örneği de direksiyon sisteminde gerçekleşen hıza duyarlı direksiyon sistemidir. Kısaca açıklamak gerekirse sistem hidrolik ile manuel direksiyon sistemlerinin karışımından oluştuğunu söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere hidrolik direksiyon sistemi kullanıcılara oldukça güzel kolaylık sağlamaktadır. Avantajlarının yanında elbette dezavantajları da bulunmaktadır. Hidrolik sistemin sahip olduğu kayışlara ve yağlarına bir kaç yılda bir bakım yapma gereksiniminin yanı sıra pompa sistemi de bir süre sonra dayanmamaktadır. Hidrolik sisteme bir başka açıdan baktığımızda sisteme ekstra yük bindirmesiyle yakıt tüketimini arttırmaktadır.

Hıza duyarlı direksiyon sistemi ise manuel ve hidrolik direksiyon sistemlerin dezavantajlarını avantaja döndürmektedir.

Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi Nedir ?

Bilindiği üzere hidrolik sistemde direksiyon motorda bulunan pompa aracılığı ile çalışırken manuel sistemde mekanik bir yapıdan söz edebilmekteyiz. Konumuzun başlığı olan hıza duyarlı direksiyon sistemi ise elektrik eksenli çalışmaktadır.

Bu sistem sizlere farklı hızlarda farklı güç destekleri sunmaktadır. Bununla sizlere daha uygun bir yakıt tüketimi ile akıllı bir sürüş imkanı sunmakta.

Peki ne işe yarar derken sistem bizlere aracınız hangi hızla hareket halinde olursa olsun daha fazla yol tutuşu ile birlikte kontrol sağlamaktadır. Özellikle manevra yaptığınızda veya park ederken sizlere ekstra bir güç desteği sunmaktadır. Yüksek hızlarda seyrederken direksiyonda hissedilen ağırlık sayesinde daha keskin hamleler yapabiliyorsunuz.

Sistem özellikle farklı modlarda çalışabilmektedir. Bu özellik sayesinde destek gücünü istediğiniz gibi ayarlarken sürüş keyfini de üst seviyeye çıkarmakta olup düşük hızda seyrederken manuel sistemin sizlere göstereceği zorluğu da ortadan kaldırmaktadır.

Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışır ?

  • İlk başta sisteme baktığınızda elektrikli bir motor bulunmaktadır.
  • Kontrol ünitesinde bulunan sensörler ve modül yardımı ile direksiyona verilecek güç yardımı belirlenmektedir.
  • Verilecek destek kontrol ünitesi tarafından aracın açısına ve hızına bakarak hesaplamaktadır.
  • Park ve manevra sıralarında ise ekstra destek sayesinde işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektesiniz.

Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemimde Arıza Oluştu Ne Yapmalıyım ?

Sistemdeki arızalar genel olarak elektronik kontrol ünitesi veya kablolar sebebi ile çıkmaktadır. Diyelim ki arıza ile karşı karşıya kaldınız ne yapmalısınız ? İlk olarak bilmeniz gereken şey bir arıza olduğu takdirde araç kendini hidrolik direksiyona almaktadır. Ancak bazı noktalarda ise aracın manuel direksiyon sistemine döndüğü görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.