İkinci El Araba Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

İkinci El Araba Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eğer ikinci el bir araba almayı veya elinizdeki ikinci el aracınızı bir üst model bir araba ile değiştirmeyi düşünüyorsanız eğer maddi durumunuzda direk parayı karşılayacak durumda değilse ikinci el araba için kredi çekmemiz gerekebiliyor. Ki buda sıfır araç kredileri kadar doğal bir kredi. Peki bu ikinci el araç kredisine başvurduğunuzda sizleri neler bekliyor nelere dikkat etmelisiniz.

Arabanın Yaşı Nedir ?

Arabanız için kredi çekerken en önemli kriterlerden biriside elbette arabanızın yaşı olacaktır. Nasıl bir önemi var derseniz elbette ödeme planındaki farklar genellikle arabanın yaşında büyük rol oynamaktadır. Tüm yapılacak olan hesaplar ise kasko değeri emsal alınarak yapılmaktadır. Eğer aracınızın yaşı 0 ila 5 yıl arasındaysa yeni bir taşıt olacağı için kredinizin süresinin az vadeli olmasını yani 0 ile 48 ay arasında olmasını isterler. Çünkü hem yeni hem de fiyat aralığı yüksek bir araç sahibi oluyorsunuz.

5 Yaşından Büyük Araçlarda Durum Nedir ?

Yukarıda paragrafı okuduğunuzda 5 üstü araçlarınıza kredi çekemeyeceğiniz anlaşılmasın elbette çekebilirsiniz. Unutmamalısınız ki araç kredileri çekilirken 10 yaşa kadar izin vermektedirler. Eğer sizin de aracınız 5 ile 10 yaş arasındaysa 60 aya kadar vade aralığı ile kredi çekebilme olanağına sahip olursunuz. Kredi almak ne kadar önemliyse vade aralığı yüksekliği de önemlidir.

10 Yaşından Büyük Araçlarda Durum Nedir ?

Maalesef 10 yaşından daha büyük araçlara kredi verilmemektedir.

Kasko Bedeli Kredide Ne Kadar Etkilidir ?

Kasko bedeli kredinizin ne kadar tutacağını belirleyen ana unsurdur diyebiliriz. Kısaca kasko bedeli ne kadar ise o kadar kredi çekebilirsiniz. Eğer ki banka ödemelerini yapmaz iseniz bankanın kendini garantiye almasının bir diğer adıdır.

Kredi Notu Ne Kadar Etkilidir ?

İster ikinci el araç kredisi çekin ister diğer tür kredileri çekin , başvurunuzun onaylanmasında ki en önemli faktör elbette kredi notunuz olacaktır. Çünkü kredi notu bir nevi sizin güven veren bir müşterimi güven vermeyen bir müşterimi olduğunuzu belirleyen temel faktördür. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi alabilmeniz bir o kadar kolay olacaktır.

Aylık Geliniriz Ne Kadar ?

Diğer bir önemli faktör ise düzenli bir gelirinizin olup olmamasıdır. Eğer düzenli bir geliriniz var ise buda düzenli ödeme yapabileceğinize işaret etmektedir. Bu yüzden başvuru sürecinde ne kadar uzun süredir düzenli geliriniz varsa şansınızda bir o kadar fazla artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.