Kış ( Kar ) Lastiği Nedir ? Yaz Lastiği İle Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bildiğiniz gibi ülkemizde 4 mevsim neredeyse her yıl eksiksiz bir şekilde yaşanabilmektedir. Buzdan donan asfaltta da aracımızı sürüyoruz güneşin sıcaktan yaktığı asfaltta da. İşte bu yüzden diğer ülkelerdeki gibi 4 mevsim araba lastikleri ile kullanmak imkansız hale gelmektedir.

İlk olarak bir sıfır araba aldığımızda elimize 4 mevsim lastiklerine sahip olarak ulaşmaktadır. Bu lastiklerin ana kullanımına baktığımızda yağmurlu havalarda oluşan kaygan zeminlere uygun bir yapıya sahip. Ancak karlı ve buzlu durumlarla karşılaştığında pek bir performans gösterememektedir.

İşte tamda bu gibi durumlarda yardımınıza kış lastiği koşmaktadır. Bu yazımızda ise kısaca kış lastiğini inceleyelim istedim.

Kış ( Kar ) Lastiği Ne İşe Yaramaktadır ?

Kış lastikleri ülkemizde yaşanan kış koşulları göz ününe alındığında karlı ve buzlu zeminlerde diğer lastiklerden herhangi bir yol tutuşu verimi alınamayacağından önemli bir duruma gelmektedir. Yol tutuş kabiliyetini yükseltmek istiyorsanız kış geldiğinde yaz lastiklerinizi kenara bırakmayı unutmamalısınız. Bu sayede hem kendinizin hem de sizinle yolculuk edenlerin güvenliklerini sağlamaktasınız. Ayrıca sizinle trafikte seyir eden diğer sürücülerinde güvenliklerini sağlamaktasınız.

Kış ( Kar ) İle Yaz Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  • Lastikleri bir birinden ayıran en önemli özelliklerden biri lastiğin hamurundan kaynaklanmaktadır.
  • Lastikler görsel olarak bakıldığında birbirlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.
  • Yaz lastiklerinde dişlerin üzerinde kılcal damar izleri bulunmaz ve yol tutuşunu maksimuma çeker yaz mevsiminde.
  • Kış lastiklerinde ise lastik dişlerinin üstünde kılcal damar izleri bulunur ve buda kışın yol tutuşunu mükemmelleştirmektedir.
  • Fiziksel farklılıklar dışında lastikleri üzerindeki simge ve rakamlardan da ayırt edebilmek mümkün. RMA ile ASTM şartlarını sağlamış olan lastikler ile üzerinde M+S simgesi taşıyan lastikler kış lastiği olarak kabul edilmektedir. Ayrıca lastikte kar tanesi simgesi varsa buda sayılmaktadır.

Kış ( Kar ) Lastiği Hangi Sıcaklıklarda Kullanılmalıdır ?

Aklımıza ne kadar kış lastiğini buzlu ve karlı yollarda kullanmak gelse de bu lastiğin kullanım alanını bu kadarda kısıtlamamız oldukça yanlış olmaktadır. Özellikle hava şartları +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda kış lastiği birer ihtiyaç haline gelmektedir. Kış lastiğinin özelliğine baktığımızda 7 derecenin altında sertleşmeye uğramadığından yol tutuşu ve kavraması oldukça iyi performans vermektedir.

Kış ( Kar ) Lastiği Yaz Mevsiminde Kullanılabilir Mi ?

Yılın çoğu ayında sizin ihtiyacınızı görecek olan kış lastikleri yaz mevsiminde istenilen performansı göstermeyecektir. Özellikle kış mevsiminde kullanılan lastikleri yazın kullandığımız vakit aşırı bir yıpranma ile karşı karşıya kalacaklardır. Bunun yanı sıra fren mesafenizin de uzamasına sebebiyet vermektedir. Virajlarda aracınızın kayma yapmasına sebebiyet vererek takla bile atmasına sebep olabilir. Yakıt tüketimini artırmakla birlikte emisyon değerini de arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.