Kışın Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Kışın Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde kış aylarının karlı ve bol yağışlı geçmesi sebebi ile özellikle araçlarımız da bu aylarda bazı önlemler almamız gerekebiliyor. Özellikle böyle havalarda araba kullanması elbette oldukça zorluğu beraberinde getirebilmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere kışın araba kullanmakla alakalı bazı genel bilgiler ve bazı taktikler paylaşacağız.

araç bakım

Araç Kış Bakımı Yaptırdınız Mı ?

Bilindiği üzere bir çok araba kullanıcısı genelde bakımlarını muayeneden muayeneye , kaza yaptığında yada araba arıza verdiğinde yaptırmak akıllarına geliyor.

Arabanızın bakımlarını normalde 10 – 15 bin km arası mesafe kat ettiğinizde veyahut 12 aylık süreçte bu kadar km yapamadıysanız da senelik olarak yaptırmanızda fayda var. Peki periyodik bakımlar neyi kapsar;

En basit şekliyle baktığımızda yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi, polen filtresi, motor yağı, ateşleme bujisi, süspansiyon sistemi, lastik, far ve aydınlatma, akü, soğutma suyu yani diğer adıyla antifriz , fren sistemi, egzoz ve iklimlendirme sistemlerini genel olarak baktırmak anlamına gelmektedir.

Mutlaka Kış Lastiği Kullanmalısınız ?

Mevsim göz önüne alındığında Kış ( kar ) lastiğinin karlı ve yağışlı havalarda size sağlayacağı fayda paha biçilemez. Bu yüzden doğru lastiği doğru mevsimde kullanmak anahtar kelimedir. Kar lastiği size ekstra güvenlik sağlamaktadır. Düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumaktadır bunu yanında daha aralıklı bir taban yapısı olması sebebiyle daha fazla yol tutuşu sağlar.

Eğer ki aklınızda ne zaman kış lastiği kullanmaya başlamalıyım gibi bir soru varsa ;

Bunun cevabı eğer ki hava sıcaklığı +7 derecenin daha altına indiği zaman kar lastiği bizim ihtiyacımızı karşılayacak olan lastiktir. Kanunen ne zaman gerektiğini merak ediyor iseniz şehirler arası yollarda yük ve yolcu taşıyan ticarilerde 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında zorunludur.

araç buğu

Arabanızın İç Isısını Ayarlayarak Buğunun Önüne Geçin

Kış aylarında başımıza gelebilecek en genel problemlerin başında arabanın buğu yapması gelir. Camların buğulanması demek bizim görüş kaybı yaşamamız demektir. Bu problem bize kaza yaptıracak temel unsurların arasındadır. Arabada buğu aracın dışının soğuk içinin sıcak olması ile oluşur.

İşte tamda bu sebeple arabanızın iç ısı ne çok soğuk nede çok sıcak olmalıdır. Arabanızı çalıştırdığınız zaman klimanızı sıcağa açarak fanları da camlara çevirdiğinde bu problemin ortadan kalktığını göreceksiniz. Ancak dikkat etmelisiniz ki aracınızın içinin çok sıcak olması uykunuzu getirmesiyle reflekslerinizde yavaşlayacaktır.

Arabanızın Sileceklerini ve Suyunu Kontrol Edin

Arabanızın sileceklerini ve suyunu kontrol etmenizde oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Çünkü eğer ki eskimiş ve aşınmış olan silecekleriniz var ise bunlar sizin görüş açınızı düzgün temizlemeyeceği için sizleri tehlikeye sokmaktadır. Silecek sularınızı ise bu mevsimde fazladan kullanacağınız için doluluk oranını kontrol edip doldurmanız yararınızadır.

Arabanın Görüşünü Düzeltin

Arabanın aydınlatmaları da böyle havalar için diğer unsurlar gibi önem arz etmektedir. Malum kış aylarında en kısa günleri yaşıyoruz ve sabah geç aydınlanırken gece erken karanlık çöküyor buda bize bu konunun önemini tekrardan gösteriyor.

İşte bu yüzden arabamızın farlarının , sinyallerinin , stoplarının ve sislerinin çalıştığından emin olmak önem arz ediyor. Elektrik aksamına baktıktan sonraki adım bildiğini gibi bakımsız farlar sararıp ışığın iletimini azaltıyor bu hem sizin görüşünüzü hem de karşıdan gelen arabanın görüşünü azaltan etkenlerden. Yola çıkmadan önce sıkıntısız bir görüşe sahip olduğunuzdan emin olun.

İki Araba Arasındaki Mesafe Ne Olmalı ?

Takip mesafesi demek tamamen aynı şeritte yol aldığınız araç ile aranızdaki mesafenin adıdır. Eğer sizde kendinizi bu durumda ne kadar mesafeniz olması gerektiğini bilmiyorsanız en kolay hesabı gittiniz km kaç ise yarıya bölün mesela 80 ile gidiyorsanız diğer araçla aranızda 40 metre bir mesafe bırakmalısınız.

Normalde bu şekilde hesaplanan mesafe kış aylarında daha fazla olmalıdır. Çünkü kötü hava koşulları arabanın durusunu kötüleştireceğinden her zaman daha fazla mesafe bırakarak kendimizi güvenceye alabiliriz.

Ani Hareketlerden Kesinlikle Kaçınmalısınız

Kış mevsiminde ani yapılan frenler ve manevralar aracın kontrolünü kaybetmenize sebebiyet verecektir. Bu durumlarda ne gibi sonuçlarla karşılaşacağımız belli olmadığından her türden yol koşuluna uyum sağlamalısınız.

Bu gibi ani hareketle yol kaybı yaşatmakta bir numaralı nedeniniz olacaktır. Bonus olarak da yakıt tüketiminizi arttıracağınıza da belirtmek gerekir.

Aracın aniden kaymalarını önlemek amacıyla aracı yüksek viteste kullanmalısınız. ve elbette fren yapmaktan olduğunda kaçınmalısınız. Kısaca birinci viteste kalmak aracınızın patinaj çekmesine sebebiyet verirken ikinci viteste kalkmak size bu konuda avantaj sağlayabilmektedir.

Acil Durumda Kullanacağınız Aletleri Almayı Unutmayın !

Arabanızın acil durumlarında kullanacağınız gereçler özellikle kış aylarında daha çok işinize yarayacağın emin olabilirsiniz. Bunlar kısaca bahsetmek gerekirse ;  yangın söndürme tüpü, uyarı üçgeni, el feneri, akü şarj kablosu,  ilk yardım çantası, çekme halatı, battaniye, eldiven, buz kazıyıcı, kar küreği, ekstra cam suyu.

One thought on “Kışın Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.