Otomatik Şanzıman Yağı Nedir ? Ne Zaman Değiştirilir ?

Elbette araçlarımızın en güzel yanlarından biriside istediğimiz hıza çıkarak seyredebilmemiz. Bu özellikleri sayesinde sürüş dakikasını kısaltmakla birlikte uzun sürecek yolculukları kısaltmakla birlikte sürüş keyfini artırabiliyoruz. Tamda bu noktada ise saat gibi çalışan bir motorumuzun olması gerekmektedir. Bu gereksinimi sağlamak için ise şanzımanın iyi çalışması şart olmaktadır. Bildiğimiz gibi şanzıman sayesinde yani içerisindeki dişlilerin çalışması ile istenilen hızlara çıkılması, aracın durur konumda iken motorun faal şekilde kalmasını, hızlanmanız veya yavaşlamanız durumunda motorunun ile tekerlerin arasında bulunan dişli oranının dengede kalmasında önemli rolü olan bir sistemdir. İşte bu yüzde şanzıman sisteminde en gerekli maddelerden olan şanzıman yağı oldukça önemli bir konumdadır.

Otomatik Şanzıman Yağı Neden Belirli Aralıklarla Değiştirilmelidir ?

Şanzıman yağına kısaca baktığımızda otomatik şanzımanlı araçlarda oldukça fazla öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şanzımanın en doğru şekilde görev alabilmesi için güzel bir dişli sistemine sahip olması gerekmektedir. Yağ sayesinde şanzıman dişlilerinde ki aşınma azalarak verim artmaktadır. İşte bu sebeple bakımları aksatılmamalı ve belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Baktığımızda şanzımanınızın türüne göre yağları da çeşitlenmektedir. İşte bu nokta sizlerin kaç km de bir yağ değişimi yapacağınız noktayı değiştiren unsur olmaktadır. Ancak konumuzda bahsettiğimiz otomatik şanzıman için tavsiye edilen sınırlar 60 ile 100 bin km arasında aracınızın yağ değişimini yapmanız yönünde. Unutmayın ki bu mesafe belirli değişkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu değişkenler aracınızın modeli,markası,kullanım koşulları olmaktadır. Doğru süreci bir uzmandan yardım olarak yapmanız en uygunu olacaktır.

Eğer sizinde aracınızın yağı eksik durumda ise aracın kavramasında bazı sıkıntılar ile karşılaşmanız söz konusu. Bu durum söz konusu olursa vites geçişlerinde sarsıntılar yaşamanızla birlikte gaza bastığınızda aracın gitmemesi ile karşılaşabilirsiniz. Eksikliği gibi fazlalığı da ekstra bir basınç ile karşılaştıracak ve parçaların üzerinde fazladan direnç oluşacaktır. Kararında yağın olması bu gibi durumların önüne geçerek sistemin performansı etkilemesiyle oluşacak zararın önüne geçilmesini sağlar.

Baktığınızda şanzıman yağı değişmesi ile şanzımanın içerisinde bulunan yağ ve metal talaşların oluşturacağı etki sayesinde aşınma fazlalaşacaktır. Bu sebeple araç performansı etkileneceğinden bakımı önem arz etmektedir.

Şanzıman Yağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Elbette bu sorunun cevabı şanzıman yağ çubuğu sayesinde çekerek kontrol etme olanağı sağlıyor. Baktığınızda yeni nesil araçlarda bu seviye bulunmamakta olup şanzımanın üzerinde bulunmakta olan seviye tapası ile bunu ölçmeniz mümkün kılınmaktadır.

Ancak bu değişim mutlaka bilir kişiler tarafından servis aracılığı ile yapılmalıdır. Oldukça bilgi isteyen işlem sadece yağ değişimi ile kalmamakla birlikte verim olabilmeniz için kalibrasyon ile birlikte test sürüşünün ardından tekrar yağ eklenmektedir.

Şanzıman Yağı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • En önemli detay üretici firmanın önerdiği yağdan şaşmamak olacaktır.
  • Yağdaki azalma söz konusu ise şanzımanın çalışmasında bir kaç aksilik meydana gelebileceği unutulmamalıdır.
  • Şanzıman yağı seviyesini belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz.
  • Yağ kaçağı olup olmadığını öğrenmek için kontrol ettirmenizde önemli aksi taktirde oluşabilecek aksilikler motor ömrünü kısaltmakla birlikte dişliler ve balataların zarar görmesi ile sonuçlanabilmektedir.
  • Yağ değişiminin yanı sıra filtre ve mıknatıs temizliğine de dikkat edilmelidir. Aksi taktirde beklemediğiniz arızalar ile karşılaşıp istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.