Otomatik Vites Üzerinde Bulunan Harf Ve Sembollerin Anlamları Nelerdir ?

Aracınızın otomatik vites olması sizlerin sürüş rahatlığı açısından ekstra bir destek olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bunun en büyük sebebi ise tabi ki manuel araçlarda bulunan debriyaj pedalının otomatik araçlarda olmamasıdır. Eski kullanıcılar için alıştıkları için pek problem yaşamasalar bile yeni kullanıcılar için bazen kafa karıştıran bir pedal olabilmektedir. İşte tamda bu yüzden yeni başlayan sürücülerin genel tercihi artık otomatik vites arabalar olmaktadır.

Ancak baktığınızda özellikle büyük metropol şehirlerde yaşayan sürücülerinde genelde tercihle otomatik şanzımandan yana olmaktadır. Elbette bunun en önemli sebebi ise sürekli dur kalk gereken bir trafik yoğunluğuna sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde otomatik şansızman araçların manuel şanzıman araçlara göre daha fazla yaktığı teorileri ortadan kalkmış durumda. Durum bu şekilde olunca sürücülerde en kolay ve rahat olan bu sistemi tercih etmekte kalıyorlar.

Otomatik Vites Üzerindeki Harfler Ne Anlama Geliyor?

Bildiğini gibi manuel araçlarda viteste bulunan simgeler sayılardan oluşmaktayken bu otomatik araçlarda harfler ile belirtilmektedir. Her harfin bir amacı ve fonksiyonu bulunmakla birlikte bunları bilmenizde başlangıç aşamasında oldukça fayda var.

P Harfi

Kelime ingilizce Park kelimesinin kısaltılmış versiyonudur. Park konumuna geldiğinizde vites kolunu bu harfe getirerek aracınızı stoplayabilirsiniz.

D Harfi

İngilizce olan drive kelimesinin kısaltılmışı olan harf sürüşünüzü başlatmanız ve devam ettirmeniz gereken durumlar kullanılıyor.

R Harfi

İngilizce olan reverse kelimesinin kısaltılmış versiyonu olan harf aracınızı geriye almak istediğinizde kullanmalısınız.

N Harfi

İngilizce olan neutral kelimesinin kısaltılmış versiyonu olan harf aracınızı boşa almanız gereken veya trafikte uzun süre bekleyecekseniz geçmeniz gereken vites harfidir.

S Ve O Harfi

S harfi speed ve sport olan ingilizce harflerden gelmekle birlikte hız ve spor modu olarak adlandırabiliriz.

O harfi overdrive kelimesinden gelerek aşırı hız anlamı taşımaktadır.

Vites kolunuz bu konumda bulunuyorsa vites geçişleriniz diğer modlara göre daha hızlı olacaktır ve devir aralığı yükselecektir.

1-2-3 Rakamları

1, 2, 3 rakamlarının anlamları ise aracınızın sabit viteslerini göstermektedir.

One thought on “Otomatik Vites Üzerinde Bulunan Harf Ve Sembollerin Anlamları Nelerdir ?

  1. Opel Astra marka arabam var otomatik vides. eşime anlatana kadar canım çıkmıştı. bu yazı iyi oldu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.