Seramik Kaplama Nedir ? Nasıl Yapılmaktadır ?

Aracınızı ilk aldığınız zamanki görüntüsü ile şimdiki görüntüsü arasında farklar oluştuğunun sizlerde farkındasınızdır. Bu sorun bazen ufak tefek çizikler nedeni ile de olabilir güneş yanıkları nedeni ile de olabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında ne kadar akıllarımıza sürekli aracımızı yıkamak veya pasta cila gibi çözümler gelse bile aracın yüzeyini korumak için yeterli düzeyde bir önlem olmayacaktır.

Çoğumuzun bildiği gibi araçlarımızın boyasının üzerinde bulunan vernik tabakası belirli etkenlere karşı koruma sağlayamamaktadır. Örnek verirsek kuş pisliği , taş çiziğini verebiliriz. Bu yüzden bu gibi durumlarda daha kalıcı bir çözüm bulmamız gerekmektedir. Seramik kaplama ise bu gibi durumlarda önümüze etkili bir çözüm yolu olarak çıkmaktadır. Hidrofobik bir yüzey sağlaması yüzünden seramik kaplama sayesinde aşınma soyulma gibi deformelerin önüne geçebilmekle birlikte temizlenmesi daha kolay olan pürüzsüz bir yüzey elde etmektesiniz. Aracınıza yaptıracağınız seramik kaplama sayesinde başka avantajlara da sahip olabilmektesiniz.

Aracınıza Seramik Kaplama Yaptırmanız İle Gelen Avantajlar Nelerdir ?

Aracınızı yeni baştan boyamaktan kurtaran işlemlerin başında gelen bu seramik kaplamadır. Ki uygulanması bir o kadar kolay olması ile birlikte daha bir çok avantajı bulunmaktadır.

  • Normalde araç yüzeyleri güneş ışınlarına maruz kalması ile birlikte oksitlenmeyi tetikler ve güneş yanıkları oluşur. Seramik kaplama sayesinde oluşturacağınız bir önleme tabakası bu gibi zararları en aza indirecektir.
  • Aracınızın günlük sürüşlerde karşılaşacağı zararlı gazları engelleyerek oluşacak tabakanın zararını en aza indirir.
  • Eğer seramik kaplama doğru uygulandı ise sizlere hidrofobik bir yüzey sağlayacağından temas edecek olan su daha hızlı akacak ve dolaylı olarak aracınıza bulaşacak olan çamurların yüzeye tutunması zorlaşacaktır. Ki bu sayede aracınızı eskisine oranla daha kolay yıkayacaksınız.
  • Seramik kaplama sayesinde boyanın o vernik yapısını daha iyi yansıtacağından aracınızın görüntüsü daha parlak ve cazibeli olmaktadır. Ve bu sayede ikinci el piyasasında aracınızın değeri yükselmesine olanak sağlar.

Aracınıza Seramik Kaplama Nasıl Yapılmaktadır ?

Bu durumlarda araçlarınızı daha iyi bir görünüme kavuşturmanız mümkün olsa da emin ellerde yapılmayan bu işlem aracınızın eski halinden daha kötü bir duruma girmesine olanak sağlayabilmektedir. İşte bu yüzden bu uygulamayı emin ellerde profesyonellere yaptırmanız gerekmektedir. Bu konuda bahsedeceğimiz bazı detaylar sayesinde aracınıza işlem yapılırken ne kadar doğru orantıda yapıldığı konusunda bir fikir sahibi olacaksınız.

Seramik kaplama işlemi öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. İlk aşamada aracınız oldukça güzel bir şekilde yıkanmalı ve daha sonrasında ise kil hamuru ile temizlenmesi gerekir. Kil temizliği sayesinde aracın üzerinde bulunan kuş pisliği , endüstriyel maddeler ve reçine atıklarının giderilmesi ile birlikte pasta işlemi ile birlikte araç seramik işlemine hazırlanmaktadır.

Eğer seramikten önce aracınıza pasta işlemi yapılmaz ise seramik kaplamanın altında kalacak olan çeşitli pürüzler nedeni ile öncesinden daha kötü bir görünüm ile karşılaşabilirsiniz. Yapılan bu ön hazırlığın en son aşamasını hare oluşturmaktadır. Pasta işleminden sonra hare işlemi sonrası aracın üzerinde oluşan dalgalanmaları yok etmek amaçlanmaktadır. En son ise küçük bölgelere sırası ile seramik uygulanmaktadır.

Seramik kaplama aşamasına geçildiğinde dikkat edilmesi gereken ilk koşul ortam şartları olmaktadır. İşlemin yapılacağı ortam kuru olmalı tozdan ve güneşten de olduğunca uzakta durmalıdır. İşlemden sonra araç belirli bir süre dinlendirilir ki direkt güneş ışınına maruz kalarak alacağı zarar minimuma indirilir.

Bilmelisiniz ki seramik işlemi öncesinde aracınıza cila işlemi uygulanmamalıdır. Eğer uygulanır ise içerdiği silikon maddesi nedeni ile seramik kaplamanın tutulumunu azaltacağından kısa ömürlü olmasına sebebiyet verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.