Start – Stop Sistemi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Gelişen araç teknolojileri ile yakıt tasarrufunu en üst seviyelere çekmek için geliştirilen start stop sistemi orta segment araçlarda opsiyonel iken üst segment araçlarda ise standart olarak verilmektedir.

Start – Stop Sistemi Nedir ?

Kelime anlamına baktığımızda start başlat stop ise durdur anlamına geliyor. Sistemin Türkçesi başlat durdur sistemi olarak isimlendirebiliriz. Günümüzde yoğunluktan ilerlenemeyen trafiklerde özellikle dur kalk aracın ekstra yakıt yakmasını arttırmaktadır. Buna binaen geliştirilen bu teknoloji ile aracın motorunun sürekli çalışması engellenerek yakıttın tasarruf amaçlanmaktadır.

Start – Stop Sistemi Nasıl Çalışır ?

Diyelim ki trafik sıkıştı ve durma noktasına geldi işte o zaman sistem motoru kapatıyor. Eğer aracınız normal yani manuel şanzımanlıysa bunun gerçekleşebilmesi için vitesin 0 da ayağında debriyajdan çekilmesi gerekiyor. Ancak otomatik şanzımana sahip araçlara baktığımızda frene basmanız veya aracınızın durma hızına gelmesi ile sistem devreye girmektedir.

Eğer sizin de akünüz şarj olarak limitin altında seyretmesi, elektrik yükünüzün ise üst seviyede seyretmesi sistemin doğru çalışması için iki ön koşul olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer gerekçelere baktığımızda ise motor suyu sıcaklığının derece olarak 60’ın üstünde olması, aracın klima, kaloriferinin en alt seviyede çalışması veya kapalı olması ve direksiyonu 60 derece döndürememeniz sisteminizin devreye girmesinde etkin rol oynamaktadır. Ancak unutmanız ki bu sırada motor kapağını kapalı , emniyet kemeriniz takılı olmalıdır.

Start – Stop Sistemi Avantajları Nelerdir ?

İlk olarak faydasını gördüğümüz nokta yakıt tasarrufu noktasında gerçekleşmektedir. Maksimum düzeyde faydalanıldığında bize yüzde 15 dolaylarında bir tasarruf sağlamaktadır. Özellikle rakamlara vurduğumuzda 100 km gidilen bir yolda 200 ml bir yakıt tasarrufu sağlar ve ekstra olarak çevreye verilen zararı dolaylı yoldan engeller.

Start – Stop Sistemi Dezavantajları Nelerdir ?

Kullanıcıların kulaktan dolma bilgiler ile yanlış bilgilendirmeleri sonrası sistemin motor iç parçalarına zarar vereceği veya marş motoruna zarar vereceği yönündedir. Ancak bilinmelidir ki bu tür bilgiler tamamen hurafelerden oluşmaktadır. Bu sistem ile donatılan aracın diğer parçaları da buna uyumlu olarak üretildiğinden bu şekilde sonuçlanacak bir olay yoktur.

Yani kısaca söylemek gerekir ise bu sistemin herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.