Trafik Cezası Nereye Ödenir ? Nasıl Ödenir ?

Trafik Cezası Nereye Ödenir ? Nasıl Ödenir ?

Bu yazımızda sizler için kısaca başlıklardan bahsetmek istersek trafik cezası nereye ödenir , nasıl ödenir sorgulama nasıl yapılır , muayene satış yapılabilir mi gibi konuları işleyeceğiz.

Bir kısım kullanıcılarımız kendilerine trafik cezası kesildiğini bile farkına varmıyorlar. Bu yüzden arada sorgulama yapmak önemlidir. Eğer cezalarınızı geç kalmadan öderseniz oldukça karlı çıkabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Eğer ki 2021 Yılı Trafik Ceza Tutarlarını Merak Ediyorsanız Bu Linke Tıklayınız.

Trafik Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Olmaktadır ?

Trafik cezanız ve haberiniz yoksa korkmayın ödeme zorunluluğunuz size tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamaktadır. Sizlere de tebliğ geldiyse korkmayın 30 günlük bir ödeme süreciniz bulunmaktadır.

Eğer trafik cezasını ödeme yapmaz da bekletirseniz her ay için yüzde 5’lik bir zam sizi bekliyor.

Tebliğ edildikten itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız ise size yüzde 25’lik bir indirim sunuluyor. Ayrıyeten bu süreçte 4 taksit gibi bir imkanda sunulmaktadır.

Trafik Cezası Tebliği Nedir ?

Trafik cezası tebliğinin önemini yukarıda bahsetmiştik. Tebliğ tarihi size cezanın yazıldığı tarihtir. Eğer ki size ceza haberiniz olmadan trafik polisi veya Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile yazıldıysa elinize ulaştığı zamandandır. Trafik cezası ödeme süreniz bu tarihten ibaren başlamaktadır.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Gibi Bir Yaptırımla Karşı Karşıya Kalırsınız ?

Eğer ödeme yapmazsanız karşılaşacağınız yaptırım aynı MTV vergisini ödemediğinizde karşılaşacağınızla aynı olacaktır. Eğer faizlere rağmen ödeme yapmaya başlamadıysanız bir süre sonra ödemeler araç sahibinin banka hesabından alınır. Bankada yeterli parası yok ise maaşına el konulur yada icra takibi başlatılır.

Trafik Cezam Var Aracıma Muayene Yaptırabilir Miyim, Satış İşlemi Gerçekleştire Bilir Miyim ?

Eğer trafik cezanız var ise aracınızı satamazsınız. Ve muayeneye de sokamazsınız. Eğer böyle bir durumunuz var ise bir kaç gün önceden borçlarınızı kapatmalısınız ki sisteme geç düşebileceği için mağdur durumda kalmayınız.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Sorgulama yapmak oldukça basit olup Emniyet güçlerinin sitesi olan Trafik Ceza ve Otopark Sorgulamaları sayfasına tıklayarak ulaşabilmektesiniz.

Trafik Cezam Var Nasıl Öderim ?

Eğer bu durumu öğrenmek istiyorsanız oldukça basit PTT veya diğer anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme imkanı sunulmaktadır. Kullanacağınız kart ile ödeme yapmanızı sağlayan iki adet yöntem bulunmaktadır.

  • Kartınızın internet şubesinden ödeme yapabilirsiniz.
  •  Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesine girerek orada bulunan trafik cezası ödeme bölümüne tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.