Yağmurda Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Baktığımızda havanın yağmurlu olması hafif veya şiddetli yağmur fark ettirmeksizin araba kullanıcılarını zora sokan bir hava koşulu olmaktadır. Yolda oluşacak kayganlık sebebi ile araba kullanıcıları ekstra dikkat etmek zorunda kalıyor. Özellikle ilk yağmur yağdığı zaman tekerler ıslanmamışken karşınıza çıkacak olan yol koşulu kayganlık açısından en tehlikelisidir. Yağmur sebebi ile çoğu zaman yolda seyrederken diğer sürücüleri ve tabelaları görmekte zorluk çekeriz. İşte bu yüzden sizlerin de bu hava koşulu sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birer fikir sahibi olmanız gerekmektedir.

Nelere Dikkat Etmeliyim ?

İlk başta bakacağınız olay tabi ki aracın donanımlarının çalışır durumda olması olacaktır. Özellikle sisler, farlar, cam silecekler ve sinyallerin çalışır durumda olması önemlidir.

Daha sonraki aşamada yol tutuşu konusunda fark yaratacak olan lastiklerinize dikkat etmelisiniz. Eğer sizlerin de lastiklerinin dişleri yıprandıysa bu yol tutuşunu negatif yönde etkileyecek bir durum olmaktadır. Bu lastikleri en kısa zamanda değiştirmelisiniz. Lastiklerin diğer bakılacak tarafı ise lastik basınçları olmalıdır. Lastiklerinizi soğuk iken ölçerek ideal seviyeye getirmeniz güvenliğini açısından fark yaratır.

Ne kadar tabelalarda hız sınırı olursa olsun sizler o hız sınırlarında değil de yapabileceğiniz en alt hız limiti ile sürüş yapmanız güvenliğiniz açısından uygun olacaktır. Bildiğiniz gibi yağmurlu havalarda vereceğiniz reaksiyonlara araba daha geç tepki vereceğinden sizleri tehlikeli durumlara sokabilmektedir.

Baktınız ki yağmur uzun süren bir yağmur yağmama durumundan sonra geliyor ise dikkatinizi ekstra arttırmalısınız. Bilmeniz gereken araçların gres ve motor yağları asfaltta birikim yapacağından yağmurla karşılaştıklarında sizlere oldukça kaygan bir zemin hazırlamaktadırlar.

Yağmurun görüş mesafenizi bir çok yönden kısalttığı bilinen bir nokta. Bu yüzden vakit fark etmeksizin sabahları açacağınız farlar görüşünüzü arttırıp diğer sürücülerinde sizleri fark etmesini sağlayacaktır.

Her zaman önünüzdeki araç ile takip mesafenizi korumalısınız. Hatta takip mesafesinden daha fazla bir mesafe bırakarak oluşabilecek kazaların önüne geçmiş olacaksınız. Ani bir şekilde yapacağınız frenlemeler kaymalara sebebiyet vereceğinden sizlerin kaza yapmanıza sebebiyet verecektir. Bu durumlara girmemek adına fren yerine ayağınızı yavaşça gaz pedalından çekerek yavaşlamanız önerilmektedir. Bu gibi havalarda da hız sabitleyici özelliğini açmamanız gerekmektedir ki bu durum sizin için kontrolü oldukça azaltacaktır.

Yağmurda yaşayacak olduğunuz camlardaki buğu durumlarında havalandırma kullanılarak bu sıkıntıdan da kurtulabilmeniz mümkündür.

Her zaman su birikintisi üzerinde sürmekten kaçının çünkü bu durum sizlerin lastikle yer arasındaki temasını keseceğinden aracın su üzerinde yüzmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple su birikintisi olmayan yerlerden sürmek sizler için mantıklı olacaktır. Bu noktada genellikle su birikintileri kenarlarda birikeceğinden sizler orta şeritte seyrederseniz bu durumdan kaçınmış olacaksınız. Az su birikintileri çok problem olmasa da çok su birikintileri aracınızın elektronik aksamına ciddi zararlar verebilecektir. Baktınız araç yüzer vaziyette ani fren ve manevralardan kaçınarak aracın kaybetmiş olduğu yol tutuşu tekrar kazanabilirsiniz.

Diğer bir nokta ise öndeki sürücünün gittiği noktalardan giderek tekerlekleri sayesinde boşalttığı sular sayesinde sizlerin sürüşü kolaylaşacaktır.

Bu havalarda özellikle yaya ve bisikletli vatandaşları görmek zor olabilmektedir. Kaldırımda seyreden yayalara da birikintisi sıçratmamak için ekstra bir çaba sarf etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.