Yaz Lastiği Nedir ? Kış Lastiği İle Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bu iki lastik arasındaki farklar temelde kauçuk bir malzeme ile üretilen lastiklerin omuz sırt yanak ve topuk gibi 4 ana temel bileşenin farklılıklarından oluşmaktadır. Kılcal damarlar bulunan bölgesi ile yere teması sağlayan sırt bölgesidir. Sırt bölgesi ile birlikte yanak bölgesi arasında tampon görevi gören omuz bölgesinin görevi ise ısı transferine yardımcı olmaktır. Yanak bölgesi lastiğe esneklik sağlar iken topuk bölgesi ise janta temas eden bölgedir.

Yaz ve Kış lastiğinin en büyük farklı farklı iklim koşullarında kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Uluslar arası kurallara uymak gerekirse 7 derecenin altına düşen havalarda kış lastiği kullanılması gerekmektedir. Eğer havalar bu derecelerin üzerinde ise o zaman kurallar bizlere yaz lastiği kullanmamızı önermektedir. Bu kuralların oluşmasındaki sebep lastiklerin belirli maddeler ile üretilirken belirli mevsim şartlarına uygun olarak üretilmelerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü kendi mevsimlerinde en iyi performansı vermesi beklenen bu lastiklerin yapımında farklı kauçuk maddeleri kullanılmaktadır. Kış lastikleri ne kadar çabuk ısınıyorsa lastikleri de bir o kadar zor ısınmaktadır. Geç ısınan yaz lastiklerinin özellikle sıcak yaz aylarında dirilik katması ile birlikte daha iyi bir yol tutuşu sağlamaktadır.

Bu iki lastik arasında ki farklara baktığımızda elimize farklı malzemelerden sonra farklı sırt , kanal ve diş derinliklerine sahip olduğumuzu görmekteyiz. Özellikle kış lastiklerinde bulunan sırt yapısının damarları daha kılcal yapıya sahiptir. Bu özellik sayesinde karlı havalarda maksimum yol tutuşuna sebebiyet vermektedir. Bu kılcal damarlar sayesinde yağmurlu bir hava ile karşılaşırsanız su tahliyesi görevinde de bulunmaktadır.

Yaz lastiklerinde ise bu durum daha farklı olarak kanallar geniş bir yapıda bulunmaktadır. Bu sayede sırt bölgesinde bulunan yüzey alanı artar ve daha iyi bir yol tutuşu sağlar. Bu şekilde yaz aylarındaki sürüşlerde daha iyi bir performans sağlarken frenleme sırasında daha erken bir duruş sağlamaktadır. Bu durumlarda diş derinlikleri de bir o kadar önemli olup yaz lastiklerinde 3mm kış lastiklerinde ise 4mm düşüş yaşandığında lastiklerin değiştirilmeleri gerekmektedir.

Yazın Kış Lastiği Kullanılması Durumunda Neler İle Karşılaşabiliriz ?

  • Kış lastikler daha çok soğuk yağmurlu ve karlı hava koşulları için üretilmiş olmakla birlikte yazın kullanılmaları durumunda mekanik sorunların dışında başka sorunlara da yol açabilmektedirler.
  • Kış lastikleri çabuk ısındıklarından dolayı yaz aylarında oldukça yumuşak ve elastik bir hale bürünmesi ile birlikte daha hızlı deformasyona uğramaktadır.
  • Çabuk ısınacak olan kış lastikleri asfalta yapışması ile birlikte dönme gücünde zorluk oluşturacağından yakıt tüketiminde bir artış görülecektir.
  • Bu şekilde aşınmaya uğrayacak olan lastikler bir süre sonra virajlarda hızlanma ve frenleme noktalarında istenilen verimi vermemesi ile birlikte kazalara sebebiyet verebilmektedir.
  • Kış lastikleri zorlu koşullar için üretildiğinden yaz lastiklerine oranla yazın daha fazla konfor ve gürültü problemlerini beraberinde getirecektir.

Yaz Lastiği Nasıl Saklanmalıdır ?

Lastiklerinizi ne kadar üstünü örtmüş olursanız olun açık havada saklamamalısınız. Lastiğinizi saklayacağınız alan yeterli havalandırmaya sahip serin kuru ve yeterli güneş ışı almayan bir nokta olmalıdır. Ki saklamadan önce lastiklerinizi temizlemelisiniz. Eğer jantları ile saklayacak iseniz ilk önce lastiklerinizin havasını almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.