Yeni Araba Alırken Oluşabilecek Masraflar Nelerdir ?

Yeni Araba Alırken Oluşabilecek Masraflar Nelerdir ?

İster 0 ister 2. el araba alın tüm alımlarınızda illaki arabaya harcayacağınız ham paranın dışında ekstra masraflar olacaktır. Yani tüm paranızla alacağınız arabaya odaklanır iseniz ekstra oluşacak olan masraflar karşısında ayakta kalamayabilirsiniz. Keyfi masraflar olabileceği gibi önemli yasal olarak zorunlu olan masraflarda vardır. Araba almak gözümüzde ne kadar yatırım olarak gözükse de aslında oldukça masraflı bir olaydır.

Arabanızı Satın Alırken Yaptıracağınız Ekspertiz Masrafı

Elbette araba alıyorsunuz ve bunu üstün körü uzmana danışmadan almak sizin açınızdan kör bir şekilde uçurumdan atlamak gibi bir şey olur. Tamda bu yüzden araç alırken en ince ayrıntısına kadar baktırırız ki daha sonra başımıza görmediğimiz yerlerden dolayı bela olmasın. Ekspertiz yaptırmak sizi koruduğu kadar satıcının da size karşı olan sorumluluğunu azaltmaktadır. Ekspertiz masrafı paketten pakete değişmekle birlikte 100 TL ile 500 TL arasında bir masraf oluşturabilir.

Satın Alım İşleminde Vereceğiniz Noter Ücreti

Aracınızı götürdüğünüz ekspertiz servisinden çıkan raporu beğendiniz sonrasında hangi işlem geliyor tabi ki noter işlemi. Aracınızı yasal yollardan üzerinize geçirmeniz için gereken ücreti ödemeniz gerekmektedir. Noter ücreti ise 2021 yılı için baktığımızda 224.50 TL tutmaktadır.

Arabanızı Korumak İçin Yaptıracağınız Kasko

Kişinin tercihine kalmış bir işlem olan kasko genellikle 10 yaşı doldurmamış olan araçlara çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere eğer kaza yaparsanız ve haksızsanız kendi masraflarınızı karşılayan bir çeşit sigorta çeşidi olmakla birlikte kimine göre gerekli kimine göre gereksiz bir olaydır.

Yapmak Zorunda Olduğunuz Araba Trafik Sigortası

Arabayı aldınız hemen sigortamı yaptırmak zorundasınız tabi ki aracı satın aldığınız kişinin sigortası 15 gün boyunca geçerliliğini korumaktadır. Bu süre içerisinde kendinize ait bir trafik sigortası firması ile anlaşarak zorunlu sigortasını yaptırmalısınız. Maliyeti konusunda daha önceki kazalarınız, kaç yıllık sürücü olduğunuz gibi bir çok faktöre bağlı olan bu masraf firmadan firma yada değişmektedir.

Aracınıza Özel Vergi Olan MTV

Aracınızın motorunun hacmine ve modeline bağlı olarak değişmekte olan vergi her 6 ayda bir ödenmektedir.

Elbette Aracınıza Koymanız Gereken Yakıt

Aracınızı sürmeniz için olmazsa olmaz olan bir masraf olan yakıt sürekli doldurulması gerektiğinden oldukça masraflıdır.

Arabanızın Eksiklerini Gidermek Amacıyla Bakım

Arabanızı aldınız ekspertize de soktunuz ancak yine de aldıktan sonra bir ustaya göstererek eksiklerini tespit ettirmeli ve bakımlarını güvenliğiniz için yaptırmalısınız. Ki bir çok insan aracı aldıklarından itibaren bakım olarak yağ değişimi , hava filtresi değişimi , antifriz değişimi , baskı balata değişimi , triger değişimi gibi bir çok bakımı anında yaptırmaktadırlar.

Sizin de bizimle paylaşmak istediğiniz görüşleriniz varsa yorumlarda görüşelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.