2021 Türkiye Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri Nelerdir ?

2021 Türkiye Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri Nelerdir ?

Bugün sizlere güzel ülkemiz Türkiye’nin ücretli olan otoyol ve köprü ücretlerinin 2021 yılı tarifelerinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi ülkemizde bazı köprüler ve otoyollar ücretli olup belirli bölgeler için belirli ücretler alınmaktadır. Sizleri hiç uzun tablolarla yormamak adına Karayolları Genel Müdürlüğü tabloları ile birleştirip sunacağımız makalemizi okumaya davet ediyoruz.

Bahsedeceğimiz otoyollar adlarından bahsedersek kısaca İstanbul – İzmir Otoyolu ,KGM Anadolu Otoyolu (Çamlıca – Akıncı) , İzmir – Çeşme Otoyolu , İzmir – Aydın Otobanı , Adana – Şanlıurfa Çukurova Otoyolları , Niğde – Mersin – Adana Çukurova Otoyolları , Avrupa Otoyolu (Mahmutbey – Edirne) , Kuzey Çevre Otoyolu , Kuzey Marmara Avrupa Otoyolu

Bahsedeceğimiz köprü ve tüneller ise , 15 Temmuz Şehitler Köprüsü , Fatih Sultan Mehmet Köprüsü , Yavuz Sultan Selim Köprüsü , Osmangazi Köprüsü , Avrasya Tüneli

2021 Köprü ve Otoyol Ücretleri

İstanbul – İzmir Otoban Ücretleri

Yeni açılan otobanlardan olan İstanbul İzmir arası otoban tam 8.5 saatlik olan mesafeyi 3.5 saatlik bir süreye indirdi. KGM sitesinde tam fiyatlandırması daha koyulmasa da 367 tl ücretinizi ödeyerek İstanbul’dan İzmir’e en kısa sürede ulaşabileceksiniz.

KGM Anadolu Otoyolu Geçiş Ücretleri

Tam olarak Çamlıca istasyonu ve Akıncı arasında yer alan otobana ait fiyatlandırmayı öğrenmek istiyorsanı alttaki linkle tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayın

KGM İzmir – Çeşme Otoyolu Geçiş Ücretleri

Eğer İzmir ile Çeşme arasında otoyol ücretini öğrenmek isterseniz detaylı bilgi alttaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

İzmir – Aydın Otobanı Geçiş Ücretleri

İzmir’den başlayarak Aydına kadar varan otobanın ücretleri alttaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

KGM Adana – Urfa Çukurova Otoyol Geçiş Ücretleri

Adana’nın Doğu Alın bölgesinden başlayan otoyol Urfa’ya kadar ulaşmaktadır. Ücretleri alttaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

KGM Niğde – Mersin – Adana Çukurova Otobanı Geçiş Ücretleri

Niğde ilimizden başlayarak Mersin iline devam eden otoban en son Adana Batı kesiminde son bulmaktadır. Ücretleri alttaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

KGM Avrupa Otoyolu Geçiş Ücretleri

Mahmutbey gişelerinden Edirne’ye uzanan otobanın ücreti alttaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

Kuzey Çevre Otoyolu Geçiş Ücretleri

Fener tepede başlayan ve devamında Kurnaköy gişelerine kadar uzanan otoyol ücretleri aşşağıdaki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

Kuzey Marmara Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri

Çatalca istikametinden başlayan otoyol fatihte son bulmaktadır. Ücretleri ise detaylı bir şekilde aşşağıda ki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

Kuzey Marmara Anadolu Otoyol Geçiş Ücretleri

Kurnaköy istikametinden başlayan otoyol ise Sevindikli Kuzey bölgesine kadar gitmektedir. Ücretleri ise detaylı bir şekilde aşşağıda ki linkte mevcuttur.

Detaylı bilgi için tıklayın

Tünel ve Köprü Ücretleri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücretleri

Tarihteki ilk adı Boğaziçi Köprüsü olan yapı İstanbul ilinin ilk köprüsü olması dolayısı ile de 1. köprü ismiyle anılmaktadır.

Ücretleri ise 2021 yılı için; Otomobil 13,25 , Hafif Ticariler 17 , Motosiklet sahipleri için ise 5,25 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti

İstanbul’da bulunan asma köprüler için olan kurallarda özellikle 3. , 4. ve 5. sınıf araçların ve bazı ticari araçların geçmesi yasaklanmıştır.

Ücretleri ise 2021 yılı için; Otomobil 13,25 , Hafif Ticariler 17 , Motosiklet sahipleri için ise 5,25 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ücreti

Daha çok ticari ve yük araçları için kullanılan yavuz sultan selim köprüsü için fiyatlandırma aşşağıdadır.

2021 yılı ücretleri ; Otomobiller 27.50 , Hafif Ticariler 36.50 , 3. Sınıf Araçlar 67.50 , 4. Sınıf Araçlar 171.50 , 5. Sınıf Araçlar 213.50 , 6. Sınıf Araçlar için ise 19.90 Türk lirasıdır.

Osmangazi Köprüsü Fiyatları

Osmangazi köprüsü için ise fiyatlandırma ; Otomobiller 147.50 , Hafif Ticariler 236 , 3. Sınıf Araçlar 280 , 4. Sınıf Araçlar 371.50 , 5. Sınıf Araçlar 468.50 , 6. Sınıf Araçlar için ise 103 Türk lirasıdır.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücretleri

Avrasya tüneli için ise geçiş ücretleri ; Otomobiller için 46 TL iken Minübüsler için 69 TL olarak tarifelendirildi.

Avrasya Tünelinden Geçişi Yasak Araç Türleri Nelerdir ?

Bisikletler, Motosikletler, Otobüsler, Kamyonlar, Tırlar, Çekici Araçlar, 2’den Fazla Aksı Bulunan Araçlar, 5 Ton Üstü Araçlar, Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar, 2.8 Metreden Yüksek Araçlar, Yük Taşımacılığında Kullanılan N2,N3,O1,O2,O3,O4 Cinsi Araçlar olmak üzere bu tür araçlar ile tünelden geçiş yapmanız mümkün değildir.

Araçların Sınıfları Neye Göre Belirlenir ?

Eğer aracınız aks sayısı 3 tane ise emsal otobüs 3. sınıf araç kategorisindedir. 4. sınıf araçlarda ise aks 4 veya 5 olur emsal olarak tırlar. 5. sınıf araçlarda ise aks sayısı 6 veya daha üst sayıda olur emsal kamyon treyler ve benzeri araçlardır. Bunların dışında 1. sınıf olarak geçen araçlar otomobil , 2. sınıf araçlar ise hafif ticarilerdir 1. ve 2. sınıf ise aks uzunluğundan belirlenir 3.20 metreden kısaysa 1. sınıf yani otomobil 3.20 metreden uzunsa 2. sınıf yani hafif ticari olarak geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.