Bir Kişi Yılda Kaç Araç Alıp Satabilir ? Ne Kadar Vergi Öder ?

Bir Kişi Yılda Kaç Araç Alıp Satabilir ? Ne Kadar Vergi Öder ?

Son gelen düzenlemeler sayesinde daha öncesinde pek bir limiti bulunmayan araba alım satım işlemlerine artık belirli bir limit getirildi. Bu limit yüzünden vatandaşın merak ettiği soru Bir kişi yılda kaç araç alıp satabilir ? Ne kadar vergi öder ?

Kaç Tane Araba Satarsam Vergi Ödemek Durumunda Kalırım ?

Son çıkan yasada da belirtildiği üzere normal vatandaşın 3 kere araba satış hakkı bulunmaktadır. Bu adedin üstüne çıkıldığında vergilendirmeye girmektedir. Vergi mükellefi iseniz bu konuda herhangi bir sınırlandırma bulunmuyor. Ancak dediğimiz gibi normal vatandaş iseniz yapabileceğiniz miktar sınırlandırılmış vaziyette. Eğer daha fazla yaparsanız vergi cezasına uğrayabilirsiniz.

Araba Satışında Vergiyi Hangi Halde Öderim ?

Daha önceki emsal karara göre bir vatandaş 3 sene boyunca 5 adet araç satışı gerçekleştiriyor. Sonrasında ise maliye bakanlığı bu vatandaşı vergi mükellefi olarak kabul ediyor. Daha sonra vatandaşın açtığı karşı dava ise sonuçlandığında karar ; kişinin vergi mükellefi olduğu yönünde çıkıyor. Çünkü yaptığı işlem ticari bir işlem sayılıp sürekliliği olduğuna ve kazanç elde ettiğine karar verilmiştir.

3 Taneden Fazla Araba Satışı Yapmak İstiyorum Nasıl Yaparım ?

3 taneden fazla araba satışı yapmak isterseniz kanunlar uyarınca belirlenen belgeleri almak zorundasınız bu belgeler ise 2 tane olmak üzere isimleri ; yetki belgesi ve satış sertifikasıdır.

Yetki Belgesi Nedir ?

Yetki belgesini alabilmek için bir kuruma yada bir iş yerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeyi edindiğiniz tarihten itibaren istediğiniz sayıda araç alıp satabilirsiniz. Unutmayınız ki her işletme kendisine özel yetki belgesini çıkartmalıdır.

Satış Sertifikası Nedir ?

Satış sertifikası belgesine sahip olabilmeniz için ilk önce yetki belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip iseniz sizi yetkilendiren kurumlar adına araç alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yetkiye sahip kişilerdenseniz yıl içinde birden çok araç alım satımı yapma yetkiniz oluşur tabi ki belgeleri notere ibraz etmek şartıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.