Araba Gösterge Paneli ve Anlamları Nelerdir ? En Sık Yanan Arıza Lambaları

Aracınızın normal günlük yaşamında ortaya çıkabilecek gösterge panelinde yanan arıza lambaları ve anlamlarını bu yazıda sizler için derledik. Bu yazımızda gösterge panelinden sizlerle en önemli 10 tane arıza lambasını anlatacağız. Arabanın normal periyodik muayeneleri tamda bu yüzden önemli bizim farkında olmadan atladığımız hataların farkına varabilmek için gerekli.

Yine uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda ellerindeki veriler ortaya koyuyor ki araç kullanıcılarının yüzde 98’i gösterge panelindeki arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmiyorlar.

Gel geleli bizim en sık yanan arıza lambalarımıza ;

Motor Arıza Lambası

motorarizalambasi

Aracımızın gösterge panelinde ilk çalıştırdığımızda bu simge yanar söner ancak daha sonra araç çalışmaya devam ederken yanıp sönmeye devam ediyorsa işte o zaman aracımızın motoruyla alakalı bir problem var demektir. Aracımızı en yakın servise götürmemiz gerektiği anlamına gelir.

Yağ Lambası

Panelimizde bu lambayla karşılaştıysak araç yağ eksiltmiş demektir. Motor yağ basıncının düştüğünün alarmını veriyordur. Aracı bir kenara çekip servise başvurulmalıdır.

Fren Balatası İşareti

Fren balatalarınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor aşınmış anlamına gelir.

Hararet Göstergesi Arıza Lambası

İşte bu işareti gördüğünüz anda arabayı durdurup fanları sıcağa getirip son sürat açıp aracın soğumasını bekliyoruz ki aracın motoru soğusun bu işaret arabanızın motor soğutma suyunun ısınmış olduğu anlamına gelebilir. En ciddiye almanız gereken uyarılardan biridir.

Lastik Basınç İkaz Lambası

Aracınızın lastiklerinin basıncı düştüğünde ve yahut aracınıza kar lastiği takmanız için uyarıdır. Aracın lastik basınçlarını kontrol etmekte fayda var.Cam Yıkama Suyu İkaz Lambası

Cam suyunuzun bittiği anlamına gelmektedir. Kendiniz doldurabilirsiniz.

Hava Yastığı + Emniyet Kemeri İkaz Lambası

Eğer bu hatayı sürüş sırasında alıyorsanız hava yastıklarınız arızalı demektir herhangi bir kaza anında açılmayacağının habercisidir.

Yakıt Miktarı İkaz Lambası

Bu yakıtın yandığını gördüğünüzde aracınızda 7 litre yakıt kalmış demektir eğerki depoyu fulledikten sonra aynı hatayı alıyorsanız servise başvurunuz.

Akü (Şarj) İkaz Lambası

Bu ikazın yandığını gördüğünüzde aracınızın aküsü boşalmış demektir acilen gereksiz gördüğünüz bütün elektirk aksamını keserek servise girmelisiniz.

ABS İkaz Lambası

Frenler çalışmaya devam eder ancak ABS sistemi aktif değildir servise göstermeniz gerekir.

One thought on “Araba Gösterge Paneli ve Anlamları Nelerdir ? En Sık Yanan Arıza Lambaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.