Arabamın Aküsü Bitti Ne Yapmalıyım ? Nasıl Akü Takviyesi Yaparım

Arabamın Aküsü Bitti Ne Yapmalıyım ? Nasıl Akü Takviyesi Yaparım

Arabanızın her parçasına hakim olmanız gerektiği gibi aküsüne de hakim olmalısınız çünkü bir anda sizi yarı yolda bırakabilir ve arama motoruna arabamın aküsü bitti ne yapmalıyım, nasıl akü takviyesi yaparım yazabilirsiniz ve bu gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini iyi öğrenmelisiniz. Akü sadece kendi başına aracınızı yolda bırakabilecek oldukça önemli bir parçadır. Akünün ateşleme sistemine gerekli gücü sağlayacak elektrik üretmemesi sonucu araç marş almaz. Şimdi sizleri aşağıda bilgilendireceğimiz paragrafları iyi okuyunuz.

Arabanızdaki Akü Ne İşe Yaramaktadır ?

Akünüz özellikle kış aylarında kullanım sıklığından ve aracınızın birçok özelliğinin çalışmasında önemli bir basamak olması sebebiyle önemlidir. Arabanızın çalışması için gereken enerjiyi sağlayan parçadır. Diğer bakımdan elektriksel olarak çalışan donanımların elektrik ihtiyaçlarını karşılayarak önemli bir görev üstlenir. Örnek vermek gerekirse camları açma kapama, kalorifer sistemi, sileceklerin çalışması gibi bir çok örnek veririz. Akü boyut olarak küçük görünse de icraat olarak yapacakları büyüktür.

Arabanızın Aküsü Neden Biter ?

Arabanızın aküsünün bitmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu yüzden sebebini öğrenmek için bilinçli kullanıcı olmak önemlidir. Bildiğiniz gibi araç çalışır haldeyken değil çalışmaz haldeyken akü kullanımı daha fazla olmaktadır. Eğer aracınız çalışmıyor ama diğer elektriksel aksamlar açık kaldıysa bu akünüzün bitmesinin temel sebebi olabilir. Aracınızın uzun bir süre çalıştırılmaması da aynı etkisi yaratacağından arada aracınızı çalıştırıp kendini depolamasına yardımcı olmalısınız. Kış aylarında ise akünün donması ile bitmesi söz konusu olabilir.

Aküm Bittiyse Ne Yapmalıyım ?

Akünüz bittiyse bir kaç seçeneğiniz var ; aracınızı vurdurabilirsiniz , aracınızın aküsüne takviye yapabilirsiniz veyahut otoyol yardım seçeneğine başvurabilirsiniz.

Aracımı Nasıl Vurdururum ?

İlk olarak aracınızı vurdurabilmeniz için sizden başka arabayı ittirecek bir kaç kişinin daha olması gerekir. Diyelim ki var ise bir sonraki aşamada aracınız ittirilerek bir ivme kazanmaya hazır olduğunda kontak açık bir şekilde beklerken ayağınız debriyaja basılı şekildeyken aracınızı 2. vitese alın ancak debriyajı bırakmayın araba ivme kazandığında ise debriyajı bırakarak gazı pompalayın aracınız çalışacaktır.

Arabaya Akü Takviyesi Nasıl Yapılır ?

  • İlk olarak gerekli önlemleri almalısınız ve emniyetli olmalısınız.
  • Motoru ve oluşabilecek olan tüm elektrik aksamı kapatınız. Örnek: Kontak, lambalar, fan, silecek vs.
  • İki araç arasında akü paylaşımı yapacak olan akü gerilim sisteminizin voltlarının 12v veya 24 v gibi aynı olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Dikkat etmelisiniz kablolar sıcak veya hareketli yerlere kesinlikle temas etmemelidir. Örnek: Radyatör, Pervane vs.
  • İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu bulun ve boşalmış olan aracın aküsünün (+) takınız. Bir diğer ucunu ise diğer dolu olan aracın aküsüne takınız.
  • Daha sonra siyah kabloyu buluyoruz ve o ucu da aküsü dolu olan aracın (-) kutbuna takıyoruz. Diğer ucunu da aküsü boş olan aracın kaportasında ki herhangi bir metal yerine sabitliyoruz.
  • İlk olarak aküsü dolu olan aracı çalıştırıyoruz ardından ise boş akülü aracı çalıştırıyoruz.
  • Tebrikler aracınız çalıştı. Şimdi ise kabloları sökerken dikkat etmeniz gereken şey boş akülü araçtan başlayın ve ilk olarak (-) terminalinden sökün ardından (+) terminalinden sökebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz görüşleriniz var ise yorumlarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.