Arabamın Jantını Nasıl Seçmeli ve Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Elbette kullanıcıların araç seçimlerinde farklı faktörler söz konusu olabilmektedir. Bunlar görsel ve performans olarak ikiye ayrılabilmektedir. Ancak baktığınızda aracınızın performansı ve görselliğini etkileyen jantlar bu noktada önemli bir rol oynamaktadır. Baktığımızda ise çoğu kullanıcının jantları tamamen görüntüsel olarak tercih ettiğini görmekteyiz. Jantların ise teknik özellikleri aracın motorunun performansını yola aktaran aksam olduğu için önemli olmaktadır. Bu yüzden jantlarınızı seçerken bir den çok faktöre bakmalı ve ihtiyacınıza en uygun olanını seçmelisiniz.

Arabamın Jant Seçimini Nelere Göre Yapmalıyım ?

İlk önceliğimiz yani bakmamız gereken nokta jantlarımızın boyut faktörü olmalıdır. Jant boyutlarının değiştirilebildiğinizde bilmenizde fayda var çünkü modellere göre boyutları ile oynamalar yapabilirsiniz. Belirleyecek olduğunuz jant boyutlarına motor gücü ve aracın ağırlığı kısıtlama getireceğinden pek fazla istediğiniz ölçülere ulaşamamanız mümkün. Aracınız için ideal jant boyutlarını ise üreticinin üretmiş olduğu kapı çerçevesinde bulunan lastik basıcını gösteren tabloda görmeniz mümkündür.

Jant boyutları hesaplanırken inç sistemi kullanılmaktadır ve çapın inç üzerinden değeri hesaplanır. Daha da teknik durumlara baktığımızda bijon aralığı, jant ofseti, flanş gibi teknik özelliklerde devreye girebilmektedir. Binek araçlarımızda kullandığımız jantlar genellikle 14 ila 19 inç arasında değişebilmektedir. Kendi aracınızın inç boyutunu öğrenmek isterseniz jantınızın iç kısmına bakmanız yeterli olacaktır.

Aracımda büyük mü yoksa küçük mü jant kullanmalıyım ?

  • Büyük jant kullandığınız taktirde aracınızın dingil ağırlığını arttırıcı etkiye sahip olduğundan hızlanma kaybına sebebiyet verecektir.
  • Elbette büyük bir jant kullanacak iseniz lastiklerinizin yanak yüksekliği az olmalı ancak bu şekilde yol boyunca karşılaşacağınız pürüzleri daha fazla hissettireceğinden daha konforsuz bir sürüş yaşamanızda cabası. Ki bu durum süspansiyonlarda korozyon riskini de arttıracaktır.
  • Büyük jantlarda kullanılacak lastiklerde sırt genişliği daha fazla olduğundan arabanız ile yol arasında sürtünmeyi arttırarak yol tutuşuna ekstra bir katkı sağlasa bile dönüşlerde direnci arttıracağından yakıt tüketiminin artmasına sebebiyet verecektir.
  • Denge artışı sağlayan büyük jantlar fren mesafesini kısaltmaktadır.
  • Büyük jantlar çukur ve engebelere takıldığında kırılma oranı diğer jantlara oranla daha yüksek.

Çelik Jant ve Alüminyum Alaşımlı Jantlar Nedir ? Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.