Katalitik Konvertör Nedir ? Hangi Yakıt Kullanılmalıdır ?

Katalitik Konvertör Nedir ?

Günümüz modern dünyasında çevre sağlığını en çok tehlikeye düşüren etmenlerin başında zararlı egzoz gazları gelmektedir. Trafiğe katılan araçların her geçen gün artması ile birlikte bunun etkileri artarak devam etmektedir. Tamda bu problemin çözümüne yönelim olarak dünyada egzoz gazı salınımlarına çeşitli kısıtlamalar gelmektedir. Bunun sonucunda araba firmaları ise katalitik kovertör kullanarak bu salınımı en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Katalitik konvertör ise hava yakıt karışımının yandıktan sonra oluşan su, karbondioksit, karbon monoksit, azot oksit ve hidrokarbona dönüşmektedir. Çıkan bu fazla katalitik konvertör aracılığı ile tepkimeye girerek çevreye vereceği zarar olan kirli sis bulutları olsun asit yağmurları olsun diğer bir çok zararın önüne geçilmesine fayda sağlıyor. Aracınızda bulunan bu katalitik konvertör ise normal şartlar elverirse 80 bin km kullanılabilmektedir.

Katalitik Konvertör Nasıl Çalışır ?

Katalitik konvertör cihazının içinde zirkondioksit maddesi ile kaplanmış olan özel malzemeler bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz zararlı maddeler bu maddelerin içinden geçerken belirli reaksiyonlara uğrarlar. Bunun sonucunda yanma tepkime ile daha az zararlı hale gelmektedirler. Katalitik konvertör ise 480 ila 650 santigrat derece aralarında çalışmaktadır.

Katalitik Konvertör Hataları Nelerdir ? Çözümleri Nedir ?

Genel olarak hatalar filtrenin tıkanması sonucu oluşmaktadır. Düşük devirde aracımızı kullandığımızda konvertör görevini tam anlamı ile yerine getiremeyeceğinden gözeneklerin tıkanması ile sonuçlanmaktadır. Başka bir sebebi ise kalitesiz yakıt kullanımı ile oluşmaktadır. Katkı maddesi olarak yağ oranı yüksek olan yakıtlar gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet verebilirler. Solvent katkı maddesi yüksek oranda olan yakıtlarda aynı şekilde hasar vereceğinden hata ile karışalabilirsiniz. Tıkanma problemi genellikle kimyasal temizleyiciler aracılığı ile temizlenmekte olup erime kaynaklı arızalarda ise yenisi ile değiştirmek gerekiyor.

Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Katalitik Konvertör arıza lambasını yanması ilk olarak bir işarettir. Kötü bir koku bırakması, aracınızın çekiş performans düşüklüğü yaşaması, yüksek yakıt tüketimi, yüksek emisyon gazı değerleri aracınızın konvertör arızası yaşadığının birer işareti olabilmektedir.

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Yukarıda Gördüğünüz Simgedir.

Katalitik Konvertör Fiyatları Nedir ?

Aracınızın hangi marka ve modeline göre değişik fiyatları olacağından buradan size tam bir fiyat verebilmemiz mümkün görünmemektedir. Ancak yaptığımız araştırmalar aracılığı ile 1000 TL ile 7000 TL arasında bir fiyatlandırma aralığı görülmektedir.

Katalitik Konvertör Hangi Yakıt Kullanılmalıdır ?

Ne kadar günümüzde kurşunlu yakıt satılmıyor olsa da. Kurşunsuz yakıt kullanmanız gerekmektedir. Kurşunlu yakıt kullanıldığı taktirde kurşun gözeneklere yapışacağından arızalara sebebiyet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.