Şasi Numarası Nedir ? Nerede Yazar ?

Şasi Numarası Nedir ? Nerede Yazar ?

Kısacası şasi numaranız sizin aracınızın kimlik numarasıdır diyebiliriz. Toplamda 17 haneden oluşmakla birlikte açıkçası aracın her işleminde kullanılacak olan bir numaradır.

Aracınızın Şasesi Nerededir ?

Şaseyi arabanızın iskeleti olarak görebiliriz. Arabanızın büyük küçük mekanik parçalarının monte edildiği alan olmakla birlikte aracınızın en güvenli bölgesidir. Herhangi bir kaza durumunda kazanın oluşturacağı hasarı emerek daha önceden hesaplanan kırılma yerlerinden aldığı hasarlarla genel oluşacak hasarı en aza indirmekle görevlidir.

Şasi Numarası Nedir ?

1981 yılına kadar herhangi bir şekilde standardı oluşturulamayan şasi numarası ilk olarak 1954 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak ABD’de zorunlu olarak kabul edilen 17 numaralı bir hane olarak kullanılmıştır.

Şasi numarası diğer ülkelerde vın kısaltmasıyla da bilinmektedir. Harflerin açılımı araç tanımlama sistemi anlamına gelmektedir. Bu numara ile aracınızın hangi yılda üretildiğinden tutun hangi ülkede üretildiğine kadar bir ton bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Küçük bir uyarı ; şasi numarasının üzerinde i, q ve o harfleri yer almamaktadır sebebi ise 1 ve 0 rakamları ile karışmamaları içindir.

Şasi’nin 17 Numarasının Hangisi Hangi Anlama Denk Gelir ?

1 ve 2 Numara : Arabanız nerede üretildiyse o bilgiyi içermektedir.

3 Numara : Arabanızın sınıf ayrımını yapmaktadır yani otobüs mü otomobil mi bunun ayrımına yaramaktadır.

4-5-6-7-8 Numara : Arabanızın şasisindeki bu 4 numara ise markasından tutun motor hacmine oradan motor tipini belirtmektedir.

9 Numara : Arabanızın güvenlik numarasını oluşturmaktadır.

10 Numara : Arabanızın üretim yılını belirtmekten sorumludur.

11 Numara : Arabanın hangi fabrika üretilmiş olduğu bilgisini sunar.

Diğer kalan 6 numara ise birlikte aracın seri numarasını oluşturmaktadır.

Şasi Numarası Aracın Neresinde Yazar ?

Çok yüksek bir ihtimalle sizin arabanızda da sürücü koltuğunun olduğu bölgede ön camın sol alt köşesinde bulunmaktadır. Bu bölgenin haricinde ise kaputun altında veya motorun üstünde de bulunabilmektedir. Diğer bir ihtimal plakalığın üzerinde gizlenmiş bir vaziyette bulunabilir. Bagaj kısmının altında olmakla birlikte stepnenin yanında yada çok düşük bir ihtimal olsa da tekerleklerin boşluklarında da yazabilmektedir.

Eğer size arabanızın şasi numarası lazım ise en kolay evraklardan öğrenebilirsiniz. Buda aracınızın ruhsatında olmakla birlikte sigorta poliçenizde ve servis , bakım evraklarında bulunabilmektedir.

Arabamın Şasi Numarası Ne İşe Yaramaktadır ?

Yukarıda güzel bir şekilde genel hatları ile ne işe yaradığını anlattıysak da güncel konularda karşımıza sigorta sorgulamaktan tutun yedek parça uyum sorgulama , motor tipi ayırma işlemlerinde karşımıza çıkar.

Eğer aracınız çalındı ise ileride bulunan aracın size ait olup olmadığı yine bu numaradan anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.