Süspansiyon Sistemi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kullandığınız arabalar dışarıdan görülmeyen ama gerçekte çok önemli parçalara sahiptir. İşte bu parçalardan biriside süspansiyon sistemidir. Sürüş konforunuzdan tutunda güvenliğinize kadar bir çok noktada önemli icraatları vardır.

Süspansiyon Sistemi Nedir ?

Aracınızın tekerleri ile birlikte şasiye bağlayan sistem orta esnek bir yapıdadır. Şasi ise tekerler, amortisör ve direksiyon gibi parçalarla birlikte çalışmaktadır. Kısaca süspansiyon sistemi yol ile tekerler arasında boşluk olmadığından emin olmaktadır. Yolda giderken karşılaşacağınız çukur ve engebeler karşısında sarsıntıları emerek sizlere mükemmele yakın bir sürüş sağmakla görevlidir.

Özellikle güvenli bir sürüş için olmazsa olmazlardan olan sistem yapacağını yüksek hızlarda manevralarda ve ani frenleme gibi durumlarda aracınıza denge kazandırmaktadır. Orta esnek bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik bununla diğer sistemleri arasında oluşabilecek deformasyonlarında önüne geçmektedir. Yükler direkt olarak tekerler ve şasi bölgesine binseydi buralarda oluşacak deformasyonlar oldukça fazla olacaklardı. Diğer yandan keskin virajlarda yaşanacak kaymaları ve taklalarında önüne geçmektedir.

Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışmaktadır ?

Bir çok parçanın kombinasyonundan oluşan sistem parçaları ; rotil, salıncak kolları, yaylar, amortisör, askı sistemi ve viraj demirlerinden oluşmaktadır. Sistemdeki en önemli parçayı ise yaylar oluşturur. Yaylar 4 çeşitten oluşmaktadır ; helezon, yaprak, burulmak çubuklu, hava yastıklı yaylar olarak sıralayabiliriz.

Yaprak yaylara baktığımızda en çok kamyon ve kamyonet sınıfı araçlarda görüyoruz. Helezon yaylar binek araçlarda kullanılırken birden fazla çelik yayın birleşmesinden doğan burulma çubuklu yaylar ise kontrolsüz bir salınma sahiptirler. Havalı süspansiyonlarda ise havalı yastıklı yaylar yolcu otobüslerinde kullanılmaktadır.

Süspansiyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir ?

Sabit akslı süspansiyon ve bağımsız süspansiyon sistemi olarak bahsedeceğimiz konuda bunlardan ayrı vaziyette havalı süspansiyonların yanı sıra bilgisayar destekli akıllı süspansiyon sistemleri de bulunmaktadır.

Sabit Akslı Süspansiyon Sistemi

Sıklıkla kamyon türevi ağır taşıtlarda kullanılmaktadır. Tasarımı kolay olup üretimi ise basittir. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra konfor olarak pek verimli olduğu söylenemez. Sağ ve sol tekerler bir aks sayesinde birbirine bağlandığından ayrı ayrı hareket etme yetenekleri yoktur.

Bağımsız Süspansiyon Sistemi

Hafif ticari araçlarda ve özellikle arabalarda kullanılan süspansiyon sistemidir. Güvenli sürüşün yanı sıra oldukça yüksek konfor sağlamaktadır. Mükemmel yol tutuşunu tekerlerin birbirinden bağımsız hareketini borçludur. Salıncak sistemi olarak da bilinen sistemin özelliği sayesinde virajlarda özellikle aracın savrulmasının önüne geçmektedir.

Havalı Süspansiyon Sistemi

Bu sistem genellikle yolcu otobüslerinde kullanılırken yaylar yerine hava sisteminden yararlanılmaktadır. Konfor düzeyi ise diğerlerine göre üst düzeydedir.

Bilgisayar Destekli Akıllı (Aktif) Süspansiyon

Bu sistem tekerlerde bulunan amortisörlerin her birine ayrı ayar çekmeye yaramaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.