Xenon Far Nedir ? Halojen Far ile Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bazen bizlerinde çok fazla önem vermediği nokta arabalarımızın farlarıdır. Aslında arabanın oldukça önemli bir parçası olan far sistemi sandığınızdan daha fazla öneme sahiptir. Belki çoğunuz farları aracınıza belirli bir stil ve karakteristik özellik veren sistem olarak görmektesiniz. Ancak bilmelisiniz ki bundan daha önemli bir noktada sizlere yardımcı olmaktadır. Sürüş güvenliğini önemli ölçüde sağladığından farlarınızın bazı özelliklere sahip olması gerekmekte. Farlar sadece normal havlarda değil karanlık, karlı, yağmurlu havalarda dahil maksimum kaliteli görüşü kullanıcılarına sunmakla görevlidirler.

İşte tamda bu noktada iki önemli mevzu ortaya çıkmaktadır bunlar ışığın eşit dağılımı ile görüş menzilidir. Özellikle karşıdan gelecek olan sürücünün görüşünü engellemeyecek bir yapıya sahip olması gereken sistem bir çok çeşidi ile piyasada bulunmaktadır.

Xenon Far Nedir ?

Önceleri halojen farlar oldukça fazla tercih edilmekteydiler ki bunun en önde gelen sebebi ekonomik olmalarıydı. Ancak son zamanlarda yerini xenon farlara bırakmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere farlar xenon gazı ile çalışmaktadır. Farlarının içerisine yüksek basınçla sıkıştırılan xenon gazı ile doldurulmaktadır. Elektrotlar arasından oluşan çakma ile üzerinden geçen akım sayesinde gazla buluşur ve buda ışımanın ortaya çıkmasını sağlar.

Daha önceki zamanlarda xenon farların en büyük problemi ışımanın gerçekleşmesi için bir kaç saniye gerekmesiydi. Bu sebeple uzun far olarak kullanımı mümkün olmamaktaydı. Bu yüzden karma bir sistemle kısalarda xenon uzunlarda ise halojen far sistemi tercih edilmekteydi. Yeni geliştirilen Bi-Xenon sistemi sayesinde bu sorunun önüne geçilebildi.

Bazı kullanıcıların aklına yasallık konusu takılıyor bu soruyu cevaplamamız gerekir ise hayır herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır. Ancak bilmeniz gereken nokta eski arabalara bu sistem entegre edildiğinde tüm aksamlarının sıkıntısız bir biçimde monte edilmesi gerekmektedir.

Xenon Far İle Halojen Far Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Farlar arasındaki farklara baktığımızda ilk olarak xenon far halojen fara göre oldukça yeni bir far teknolojisidir. Halojen sistem ise kısaca içerisinden ışık geçtiği taktirde ışık ileten bir tungsten filamandır ve camın içerisinde bulunmakta olan argon ve nitrojen gazlarından oluşan bir sisteme sahiptir.

Xenon Farların Halojen Farlara Göre Avantaları Nelerdir ?

  • Ürettiği ışık miktarına bakıldığında halojene göre daha az enerji tüketir.
  • Halojen farların ömrüne bakıldığında xenon daha uzun ömürlüdür.
  • Verimlilik noktasında yine üst düzey bir fark ortaya koymaktadır.
  • Daha çevreci olan xenon farın dayanıklılığı daha fazladır.
  • Xenon farda ekstra bakım ücreti gibi bir masraf yoktur.

Halojen Farların Xenon Farlara Göre Avantajları Nelerdir ?

  • Üretim maliyetine baktığımızda daha ekonomik durumdadır.
  • Üretim aşaması xenona göre daha kolay sağlanmaktadır.
  • Karşıdan gelecek olan araç sürücüsünün gözüne daha az etki yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.