Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Araç kullanıcılarına kolaylık sağlamak için kullanılan güzel sistemlerden biri olan yokuş kalkış desteği bir diğer adı ile hill holder nedir, nasıl çalışır gibi kavramları bu konumuzda açıklayacağız. Özellikle yeni kullanıcılar olmakla birlikte eski araba kullanıcılarını da zorlayan yokuş kalkışlarının bir numaralı kurtarıcısıdır.

Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Nedir ?

Bir çoğumuz hill holder olmayan araçlarımızda yokuşlarda aracımızı kaldırırken kullandığımız sistem genellikle el frenidir. Ancak bu sistem bizim aracımızın yokuşta arkaya kaçmasını önleyerek bizi bunca dertten kurtarmaktadır. Aracımız yokuş yukarı iken fren sistemlerine yaptığı baskı sayesinde geri kayıp kaza yapmamızı önleyerek fayda sağlar. Sonuç olarak freni bıraktığımızda gaza basmamız genellikle kaymadan ilerlememize yarayacaktır.

Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Nasıl Devreye Girer ?

Bir çok marka modelde kullanılan bu destek artık günümüzde oldukça ise yaramaktadır. Kısaca nasıl devreye girdiğinden söz edecek olursak oldukça basit aslında bir durum sonrasında yokuşta durmak zorunda kaldınız ve kalkacaksınız işte bu noktada siz freni bıraktığınızda gaza basma süreniz arasında frene yapılan baskıyı devam ettirerek aracın kaymasını önler gaza bastığınızda ise bu sayede kaymadan ilerlemeye başlarsınız.

Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan sistem otomatik olarak devreye girmektedir. Ancak tabi ki sistem devreye girecekse araç durur pozisyonda motor ise çalışır durumda olmalıdır. Yaklaşık olarak kalkış desteği 3 sn kadar bir süre desteklemektedir.

Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Avantajları Nelerdir ?

İlk olarak özellikle yeni araba kullanıcılarının yokuşlarda yaşayacağı aksilikleri önleyerek onlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Nerden bakarsanız bakın tecrübeli sürücüleri bile gerginliğe sokabilen bu durumlarda destek çıkarak kaza ile sonuçlanabilecek bir çok problemin önüne geçmektedir. Bu destek sayesinde araçlarınızda oluşabilecek balata aşınmalarının da önüne geçmiş olacaksınız. Manuel şanzımanlı araçlarınızın debriyaj ömrünün kısalmasını önler.

Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Yokuş kalkış desteği aracınızın kullanımı açısından büyük kolaylık olsa da dikkatli olmanız gereken bazı konular bulunmaktadır. İlk olarak aracınızın yokuş desteği devreye girmesi için eğim oldukça önemlidir. Bu eğim seviyesi modelden modele markadan markaya değişmekle birlikte eğer ufak eğimli yerlerde aracınızı durdurduysanız destek devreye girmeyebilir.

Eğer ki siz yokuşta kalkarken size sağlanan süreyi aşarsanız o zamanda yokuş desteği ortadan kalkacağı için aracınız geriye kayma yapabilmektedir. İşte bu sebeplerle hill holder sistemine ne kadar güvenirseniz güvenin yine de temkinli olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.